Uzdatnianie powietrza sprężonego – dla początkujących

0
629

Sprężone powietrze wykorzystuje się w pracy wielu maszyn i urządzeń. Szczególnie w funkcjonowaniu firm budowlanych, remontowych i mechanicznych, dostęp do oczyszczonego, sprężonego powietrza może być niezwykle ważny. By zasysane powietrze było możliwie jak najczystsze – to znaczy wolne od unoszących się w nim drobinek oleju, wody, pyłków i innych zabrudzeń – warto dysponować odpowiednim urządzeniem do uzdatniania sprężonego powietrza. Poniżej przedstawiamy krótkie wprowadzenie w ten temat.

Uzdatnione powietrze – kiedy i dlaczego potrzebne?

Urządzenia pracujące z wykorzystanie sprężonego powietrza są narażone na różnego typu uszkodzenia i szkodliwe oddziaływania. Niestety, ale są one spowodowane m.in. jakością wtłaczanego w nie powietrza. Wbrew pozorom, również ono ma duży wpływ na sprawność poszczególnych komponentów i układów, a także całych urządzeń.

Przede wszystkim, obecne w powietrzu cząstki stałe – takie jak zabrudzenia, pyłki oraz inne niepożądane elementy – mogą doprowadzić do nadmiernej eksploatacji powierzchni poszczególnych elementów oraz wystąpienia w ich obrębie usterek. Szczególnie niebezpieczne są pod tym względem drobinki piasku, które potrafią powoli, lecz sukcesywnie doprowadzić urządzenie do awarii.

Uzdatnianie sprężonego powietrza krok po kroku

Uzdatnianie sprężonego powietrza przebiega w kilku etapach. Oczywiście, w zależności od zamierzonego sposobu wykorzystania powietrza, kluczowe mogą okazać się odmienne etapy. Inaczej bowiem wygląda wykorzystanie sprężonego powietrza w warsztacie mechanicznym, inaczej z kolei w firmie farmaceutycznej.

Pierwszym krokiem jest filtracja, której zadaniem jest nadać powietrzu jak najwyższą jakość. W tym celu korzysta się z dedykowanych do tej czynności filtrów. Ich regularna wymiana i systematyczne stosowanie pozwalają zachować sprzęt na najwyższy poziomie.

Drugą ważną sprawą jest odseparowanie oleju, którego krople mogą mieć negatywny wpływ na działanie wielu maszyn. Wykorzystywane w tym celu separatory pozwalają na oddzielenie wody od oleju oraz ich dokładną filtrację.

Osuszanie odbywa się z wykorzystaniem specjalnych osuszaczy. Dostępne urządzenia można podzielić na kilka kategorii: membranowe, adsorpcyjne, tandemowe, ziębnicze lub inne. Są stosowane w celu oczyszczenia wnętrz urządzeń z pozostałości wilgoci.

Regulacja ciśnienia jest ważna z uwagi na bezpieczeństwo funkcjonowania urządzeń. W tym celu korzysta się ze specjalnych zaworów, które pozwalają utrzymać ciśnienie na stałym poziomie oraz regulować w przypadku wystąpienia jego wahań.

Ostatnią sprawą, o której warto wspomnieć jest kwestia naolejenia. Zastosowanie specjalnych olejów ma duży wpływ nie tylko na sprawność urządzeń, ale również ich żywotność. W wielu przypadkach jest to podstawowy sposób konserwacji urządzeń. Ponadto, naolejenie zapobiega osadzaniu się zanieczyszczeń.

Na koniec warto podkreślić, że oczyszczanie sprzętów za pomocą uzdatnionego powietrza sprężonego jest wykorzystywane w różnych przypadkach. Przede wszystkim, gdy pojawia się potrzeba wyeliminowania zanieczyszczeń trudno dostępnych, tłustych lub złożonych z cząstek stałych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here