akwarium

Zakup filtra to jeden z najważniejszych etapów przygotowywania wymarzonego kącika z akwarium. Z tego powodu warto dobrze przygotować się do podjęcia decyzji o wyborze sprzętu i lepiej poznać dostępne na rynku produkty. Wbrew pozorom znalezienie odpowiedniego modelu wcale nie musi być trudne. Sprawdź, jaki rodzaj filtra pasuje do twojego akwarium.

Filtry wewnętrzne

Tego rodzaju sprzęt, jak sama nazwa wskazuje, montuje się wewnątrz zbiornika. Jest to jeden z najczęściej spotykanych filtrów, po który powinni sięgnąć przede wszystkim właściciele mniejszych akwariów o pojemności do 100 litrów. W sklepach dostępne są również modele o zwiększonej wydajności, które nadają się także do większych zbiorników, w których np. nie można zamontować modelu zewnętrznego.

Ponadto wewnętrzne filtry do akwarium mogą pełnić funkcję dodatkowego sprzętu oczyszczającego wodę. Mogą też być tymczasowym rozwiązaniem np. w związku z awarią filtra zewnętrznego. Najczęściej można spotkać modele montowane na ściance zbiornika bez konieczności przerabiania pokrywy. Ponadto istnieją filtry wewnętrzne podżwirowe, które umieszcza się na podłożu akwarium.

Filtry zewnętrzne przelewowe

Po filtry zewnętrzne przelewowe, określane często mianem kaskadowych, najlepiej sięgnąć w przypadku średniej wielkości zbiorników. Nie zajmują przestrzeni w akwarium i są bardzo wydajne, choć mogą wymagać wycięcia otworu w pokrywie. Taki filtr należy zamocować na ściance akwarium w taki sposób, żeby rurka zasysająca znalazła się wewnątrz zbiornika, a korpus pompki na zewnątrz. Następnie przed uruchomieniem sprzętu należy napełnić go wodą.

Sposób działania filtrów kaskadowych jest dość prosty. Woda z akwarium jest zasysana, filtrowana przez specjalne wkłady, a po oczyszczeniu z powrotem przelewana do zbiornika. Co ciekawe, w przeciwieństwie do modeli wewnętrznych możliwa jest zarówno filtracja mechaniczna, jak i biologiczna. Ponadto wymiana wkładów filtrujących jest łatwa i szybka, a cena sprzętu naprawdę przystępna, zwłaszcza w porównaniu z filtrami kubełkowymi.

Filtry zewnętrzne kubełkowe

Właściciele dużych zbiorników powinni zwrócić uwagę na filtry zewnętrzne kubełkowe, znane także jako kanistrowe. Niektóre modele ze sklepu online Aquael spokojnie poradzą sobie z filtracją nawet 1000-2000 litrów na godzinę, co jest naprawdę imponującym wynikiem. Sporą zaletą filtrów kubełkowych jest również cicha praca, która może być istotna w przypadku akwarium stojącego np. w salonie lub biurze.

Sprzęt z tej kategorii nie wymaga częstego czyszczenia i nie pobiera dużo energii elektrycznej. Możliwe jest również przeprowadzenie nie tylko filtracji mechanicznej, ale także biologicznej i chemicznej. Jak sama nazwa wskazuje, filtr przypomina kubeł lub kanister, a montuje się go na zewnątrz. Woda jest pobierana przez wąż wlotowy, następnie trafia do pojemnika z wkładami filtracyjnymi i na koniec wraca do zbiornika przez wąż wylotowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here