Donice na taras

Donice stawiane na świeżym powietrzu powinny być odpowiednio wytrzymałe, by sprostać zmiennym warunkom pogodowym. Najważniejsze są pod tym względem materiały, z których zostały wykonane, które powinny być odporne na szkodliwy wpływ wilgoci. Ponadto, ważny jest rozmiar, kształt i ciężar donic. Poniżej podpowiadamy nieco więcej w temacie zakupu donic na taras, balkon lub do ogrodu – dowiesz się po czym poznać donice wytrzymałe i solidnie wykonane, z jakich materiałów korzysta się najczęściej oraz gdzie szukać pomocy z ich zakupem.

Donice na taras – estetyczne i wytrzymałe

Donice, które postawisz na tarasie, balkonie lub umieścisz w ogrodzie, powinny nie tylko odznaczać się odpowiednimi parametrami estetycznymi, ale również praktycznymi. Niestety, często popełnianym błędem jest kupowanie donic ogrodowych, kierując się wyłącznie względami estetycznymi. Tymczasem, powinny być one przede wszystkim wytrzymałe i odporne na różne szkodliwe czynniki.

Warto sięgać po donice wykonane z materiałów odpornych na działanie wilgoci oraz niskich temperatur. Jakie materiały są wybierane najczęściej? Przede wszystkim ceramika, plastik, drewno i metal. Poszczególne odmiany tych materiałów mogą być mniej lub bardziej użyteczne.

Jeśli poszukujesz donicy ceramicznej – warto wziąć pod uwagę, czy została wykonana z odpornej na mrozy terakoty, czy słabszych materiałów. Plastik to materiał tani, łatwy w transporcie oraz łatwy w czyszczeniu. Niestety, jest dość lekki, dlatego wykonane z niego doniczki mogą wymagać dodatkowego obciążenia.

Doniczki drewniane powinny być pokryte warstwą ochronnego impregnatu, który będzie przeciwdziałał niszczeniu materiału. Jedynie drewna egzotyczne nie wymagają stosowania środków impregnujących. W przypadku doniczek metalowych – najlepszym wyborem będzie donica aluminiowa lub pokryta warstwą ocynkowaną.

Do innych materiałów stosowanych w produkcji donic tarasowych, należą: kamień, włókna szklane, beton oraz niektóre tworzywa sztuczne. Donice takie znajdziesz w ofercie: https://donice-zadora.pl/donice-na-taras-c-52_11.html.

Najważniejsze zasady doboru i hodowli w donicach tarasowych

Wybierając donicę na taras lub do ogrodu, warto kierować kilkoma innymi kryteriami. Przede wszystkim – zwróć uwagę na wysokość donicy oraz jej stosunek względem wysokości rośliny, którą w niej posadzisz. Donica powinna być wysoka na przynajmniej 1/3 rozmiaru rośliny.

Ponadto, rozmiar donicy powinien odpowiadać objętości bryły korzeniowej rośliny. Nie należy wybierać donic ani zbyt ciasnych, ani zbyt dużych. W obu przypadkach będzie to miało niekorzystny wpływ na rozwój rośliny w przyszłości.

Donice tarasowe należy także odpowiednio przygotować pod kątem ich wypełnienia. Przede wszystkim – u spodu donicy powinna znajdować się warstwa kilku centymetrów kamieni lub innych wypełniaczy. Chodzi przede wszystkim o zagwarantowanie, że do korzeni dostawać się będzie powietrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here