Wbrew pozorom stworzenie wnętrza w stylu loft, wcale nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Wiele elementów można wykonać samodzielnie, a DIY daje sporą dawkę frajdy podczas tworzenia. Niezależnie od swoich umiejętności manualnych możesz zaaranżować poprzemysłowej mieszkanie z prawdziwego zdarzenia. Podpowiemy Ci jak to zrobić. Już teraz zdradzimy, że ze względu na surowość ważne będą elementy, które ocieplą wnętrze. Wśród nich doskonałe będą tekstylia takie jak poszewki na poduszkę.
Po pierwsze: ściany i podłogi, surowe i jasne, czyli eklektyczne połączenia
Na samym początku trzeba zadbać o wykończenie ścian i podłóg. Na ścianach doskonale będzie się prezentować po prostu biała farba, ale nie może być zbyt jasno, gdyż surowe elementy są wskazane. Dlatego jedną ze ścian warto pozostawić w surowej cegle. Można również białą ścianę zestawić z wykończeniem betonem dekoracyjnym. W niektórych wnętrzach, zwłaszcza tam, gdzie planuje się sporą ilość sztucznego oświetlenia można postawić również na całkowitą surowość. Takie rozwiązanie może sprawdzić się np. w gabinecie. Podłogi również mogą mieć surowy charakter, dlatego warto postawić na postarzaną podłogę drewnianą. W tym przypadku nawet nie trzeba jej specjalnie postarzać, a jednocześnie można zaoszczędzić. Mianowicie podłogi drewniane drugiego gatunku posiadają większe sęki, a na dodatek naturalne pęknięcia, co idealnie wpisze się w stylistykę. Większe szczeliny zawsze można pokryć stosując do tego celu płynną żywicę. Na podłodze sprawdzi się także wylewka betonowa albo posadzka z żywicy epoksydowej.
Po drugie: wybierz stare lub postarzane meble albo zrób to samodzielni
Kiedy już klimat mamy podkreślony poprzez zastosowanie odpowiednich materiałów wykończeniowych, możemy przejść do wyboru mebli. Najlepiej sprawdzą się stare lub specjalnie postarzane. Jeśli masz stare meble, to możesz postarzyć je samodzielnie. Wystarczy, że zaopatrzysz się w papier ścierny. Niektóre meble warto również przerobić. Ze starego regału czy komody można stworzyć industrialną ławkę do siedzenia. Wystarczy odrobina materiału tapicerskiego i wspomniany papier ścierny. Wiele inspiracji można znaleźć na blogach osób, które na co dzień w ramach hobby zajmują się DIY. Meble w stylu loft mogą być całe wykonane z drewna bądź posadowione na metalowych, najlepiej czarnych stelażach.
Po trzecie: pamiętaj o dodatkach, które ocieplą wnętrze lub wpiszą się w surowy klimat
Kolejną kwestią na którą trzeba zwrócić uwagę przy urządzaniu mieszkania w stylu loft są dodatki. Mogą one stanowić dopełnienie lub kontrast dla surowego charakteru wnętrza. Świetnie sprawdzą się połyskujące poszewki na poduszkę, które będą idealnym dopełnieniem dla łóżka w surowej stylistyce. Poszwy na poduszki może być utrzymana w surowej kolorystyce. Świetnie sprawdzą się szare z rozmytymi motywami. Wśród dodatków ocieplających wnętrze może znaleźć się również kominek wolnostojący, który świetnie sprawdzi się w salonie. Jego minimalistyczny design wpisuje się w industrialną stylistykę. Można wybrać model stawiany na blacie, który podkreśli wyjątkowy charakter przestrzeni.
Po czwarte: zachowaj przestrzenny charakter w zgodzie z filozofią slow fashion
Trzeba również wiedzieć, że mieszkanie w stylu loft, aby zachowało swój charakter, nie może być przeładowane dodatkami. Zatem powinno wpisywać się w filozofię slow fashion, według której kupuje się tylko to co niezbędne i funkcjonalne. Dlatego dodatki zostają zredukowane do minimum. Można oczywiście zdecydować się na dekoracyjne tekstylia pod warunkiem, że nie przytłaczają wnętrza. Zasłony powinny być wykonane z ciemnych, ale transparentnych materiałów. Można również podobnie jak w przypadku ścian łączyć ciemne z jasnymi.
Jeśli chcesz, by znajomi zazdrościli Ci pomysłowości, to zdecyduj się na mieszkanie urządzone w stylu loft. Możesz w nim wykorzystać również duże plakaty. Świetnie sprawdzą się te ukazujące przemysłowe miasta z początku XX wieku. Można tu wspomnieć choćby słynne zdjęcie „Lunch atop a Skyscraper” wykonane przez Charlesa C. Ebbetsa w 1932 r. Czarno-białe fotografie świetnie będą współgrać z charakterem wnętrz.