czym usunąć piankę montażową

Niezależnie od tego, jaka praca budowlana jest aktualnie wykonywana, zapewne w jej trakcie zostanie wykorzystana pianka montażowa. To niezwykle popularny, bo bardzo funkcjonalny i użyteczny materiał. Przydaje się podczas przeprowadzania niemalże wszystkich prac związanych z branżą budowlaną – zarówno tych związanych z wykończeniami mieszkań, jak i całymi remontami domów.

Pianka montażowa ma mnóstwo zalet i tylko jeden minus. Bardzo ciężko się jej pozbyć, jeżeli przypadkowo zabrudzi się nią powierzchnię, której nie zamierzało się pokrywać. Remont się kończy, wykończenie zrobione, a pianka wciąż nie chce zejść. No to jak się jej pozbyć ze skóry, ubrań lub innych domowych przedmiotów? Czym usunąć piankę montażową, by zrobić to skutecznie i zarazem bezpiecznie?

Najpierw ubrania. Najczęściej to właśnie im zdarza się ucierpieć na przeprowadzaniu prac budowlanych. Pianka montażowa trafia przypadkowo na ubranie nierobocze, a gdy potem człowiek usiłuje się jej pozbyć, nijak nie jest w stanie zetrzeć jej z grubej warstwy materiału. Co wtedy? Na pewno pod żadnym pozorem nie należy stosować bardzo agresywnych i mocnych środków chemicznych. Co prawda poradziłyby sobie z plamą po piance, ale jednocześnie doprowadziłyby do uszkodzenia materiału lub wybarwiłyby kolor tkaniny – ciuch należałoby wtedy wyrzucić.

pianka montażowa

Pianki montażowej z ubrań trzeba się pozbyć sposobem

Nie wolno niczego robić agresywnie ani na siłę. Najlepiej udać się do lepiej zaopatrzonego hipermarketu bądź większego sklepu budowlanego i zapytać w taki miejscu o dobry i mocny preparat czyszczący do ubrań. Jeżeli natomiast doszło już do tego, że pianka montażowa stwardniała na odzieży, samo czyszczenie jej preparatami nic nie da. Najpierw trzeba ją zamrozić. Najlepiej umieścić całe ubranie w zamrażarce bądź przykryć plamę kostkami lodu, by następnie móc zdrapać zewnętrzną warstwę pianki. Oczywiście trzeba to robić delikatnie. A gdy już górna warstwa pianki zostanie ściągnięta, można spróbować oczyścić ubranie płynem. Powinno się udać.

Teraz czas zająć się drugim typem problemu – zabrudzoną skórą. Czym usunąć piankę montażową z ciała, czyli np. dłoni lub palców? Najważniejsza tutaj będzie szybka reakcja. Z czyszczeniem nie należy zwlekać czy tym bardziej odkładać go aż do zakończenia wszystkich prac budowlanych, bo potem będzie tylko gorzej – pianka weżre się w skórę i zacznie przenikać do jej głębszych warstw. Trzeba działać szybko. Szybko, ale i z głową. Tak naprawdę przy błyskawicznej reakcji nikt nie powinien mieć żadnych problemów z usunięciem pianki montażowej ze skóry – wystarczy przetrzeć ją ściereczką, a potem dokładnie umyć ręce, aby całkowicie się jej pozbyć.

Jeżeli jednak produkt stwardniał na ciele, to zwykłe czyszczenie może okazać się niewystarczające. W takiej sytuacji należy sięgnąć po agresywniejsze metody i spróbować zastosować np. aceton, ewentualnie zmywacz do paznokci z dodatkiem acetonu. Taki produkt wystarczy nałożyć na ściereczkę i pocierać nią skórę, aż pianka montażowa całkowicie się rozpuści. Wyczyszczone ręce należy raz jeszcze umyć pod bieżącą wodą.

budowa domu

A co zrobić, jeżeli pianka montażowa przedostała się na różne przedmioty umieszczone w pokoju? Niby zostały zabezpieczone folią jeszcze przed rozpoczęciem prac, ale jakimś cudem silny środek przedostał się na ich powierzchnię. Co teraz? Czym usunąć piankę montażową, która dostała się np. na drzwi? Oczywiście najtrudniej będzie sobie poradzić z zaschniętą pianką. Tę, która jeszcze nie zdążyła zmienić swojej konsystencji, wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką, a następnie umyć wodą z mydłem i wytrzeć do sucha.

Co jednak zrobić z zeschniętą pianką montażową? Najpierw trzeba ją rozpuścić. Zadziałać może tutaj ten sam sposób, który był omawiany przy oczyszczaniu skóry. Zeschnięte fragmenty pianki montażowej wystarczy pokryć acetonem lub zmywaczem z acetonem, aby w ciągu kilku sekund móc je rozpuścić. Trzeba to jednak robić ostrożnie, by przy okazji nie uszkodzić materiału. Po zakończonej pracy należy również raz jeszcze umyć dokładnie wybrany przedmiot.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala21/domains/ciasnealewlasne.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here