salon

Panele podłogowe to materiał, który w 2020 roku stanowi jeden z najczęściej wybieranych materiałów wykończeniowych przez Polaków. Są one coraz częściej i chętniej wykorzystywane jako wykończenie podłóg w polskich domach i mieszkaniach. Oczywiście jakość wykonania paneli, materiał z jakich są one wykonane, ich kolor, a także grubość i certyfikaty jakie posiadają odgrywają bardzo ważną rolę jako części składowe gotowego, możliwie jak najlepszego produktu końcowego.

Jednak równie ważne, o ile nie ważniejsze jest to, w jaki sposób (precyzyjny czy nie) nasze panele zostaną przycięte. To właśnie to w głównej mierze wpływa na to czy nasza podłoga z paneli będzie prezentowała się elegancko i ładnie. Do przycinania paneli używa się wielu rodzai specjalistycznego sprzętu dzięki któremu przycinanie paneli podłogowych można wykonać w możliwie jak najbardziej precyzyjny i profesjonalny sposób. No i co chyba najważniejsze: bez użycia niepotrzebnie dużej siły, której normalnie musielibyśmy użyć, gdybyśmy cięli panele podłogowe ręcznie, na przykład za pomocą, o zgrozo, piły.

To, jaki sprzęt do przycinania wybierzemy zależy przede wszystkim od naszego budżetu i tego, co konkretnie chcemy osiągnąć. Dzięki najdroższym urządzeniom, które dysponują największymi możliwościami, cały proces przycinania i układania paneli może być dla nas samą zabawą, która zajmie nam tylko chwilę, a finalny efekt końcowy zadowoli nie tylko nas, ale również każdego kto zobaczy nasze nowe panele. Trzeba jednak pamiętać, że najlepszy sprzęt jest bardzo drogi i to nawet gdybyśmy chcieli go wypożyczyć na jeden czy dwa dni, dlatego bardzo możliwe że będziemy musieli zadowolić się sprzętem ze średniej lub budżetowej półki cenowej.

A więc w takim razie, czym ciąć panele?

Urządzeń do cięcia paneli jest całkiem sporo, ale warto wymienić przede wszystkim te kilka najważniejszych z nich. Oto one.

Pierwszym z urządzeń, które ułatwi nam cały proces przycinania i późniejszego układania paneli jest oczywiście pilarka tarczowa. Jest to urządzenie o dość prostej konstrukcji, które będzie służyło nam przede wszystkim do robienia na panelach nieskomplikowanych, ale równych i precyzyjnych cięć prostych. Silnik pilarki tarczowej jest zabezpieczony przez obudowę wykonaną w specjalny sposób, który utrudnia przedostawanie się do wnętrza silnika wiórów, pyłu i innego rodzaju odpadów, które z oczywistych względów zaczną powstawać w dużych ilościach w momencie gdy zaczniemy ciąć nasze drewniane panele podłogowe. Oczywiście pilarki tarczowej nie wykorzystuje się tylko do cięcia paneli podłogowych. Często jest ona wykorzystywana również do cięcia normalnego drewna, lekkich metali, tworzyw sztucznych i innych materiałów drewnopodobnych, takich jak na przykład płyty pilśniowe.

Drugim z tańszych i mniej wymagających narzędzi do obróbki paneli jest wyrzynarka. Jest to urządzenie, które pozwoli nam na obróbkę materiału (w tym przypadku drewnianej paneli) poprzez nadanie materiałowi kształtu i rozmiaru, który jest odpowiednio przygotowany dla indywidualnych potrzeb użytkownika, czyli w tym przypadku nas.

Wyrzynarka służy oczywiście nie tylko do wykonywania nią cięć prostych. Osoba doświadczona i wprawiona w użycie tego urządzenia może bowiem wykonać wyrzynarką o wiele bardziej finezyjnych i fantazyjnych form. Wszystko na dobrą sprawę zależy tak naprawdę od naszej wyobraźni oraz od poziomu doświadczenia jakim dysponujemy. Na pewno na początku naszej przygody z wyrzynarką będziemy skazani na wycinaniem nią jedynie prostych form i cięć. Jest to więc narzędzie wyjątkowo uniwersalne.

Trzecim narzędziem, które może nam się przydać jest pilarka szablasta. Jest ona szczególnie przydatna podczas różnych prac remontowych i budowlanych. Jej największą zaletą jest to, że można nią ciąć elementy o różnych kształtach i wymiarach, które znajdują się w trudno dostępnych miejscach. Da się nią również ciąć panele podłogowe. Głównym elementem pilarki szablastej jest brzeszczot, który podczas pracy pilarki wykonuje mocne ruchy posuwisto-zwrotne. To właśnie dzięki tym ruchom pilarka dokonuje cięć bez użycia żadnej siły fizycznej ze strony człowieka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here