Popularne rodzaje tapet

Popularnym materiałem, który służy do oklejania wewnętrznych ścian jest tapeta ścienna. Produkowana jest z różnych tworzyw i jest wiele wzorów i faktur do wyboru w zależności od upodobań kupującego.

Historia i funkcje tapety

Początkowo tapety malowano ręcznie, potem odbijano wzory za pomocą desek, na które nanosiło się rysunek i wypukła część się drukowała (technika drzeworytu). Od XVIII do produkcji tapet zaczęto używać druk maszynowy. Dzisiaj tapety są bardzo popularną ozdobą ścienną. Dlaczego są tak bardzo lubiane? Przede wszystkim ze względu na funkcję dekoracyjną. Dodatkowo dzięki tapetom, łatwiej utrzymać ściany w czystości, wyciszyć lub ocieplić pomieszczenie. Istotną zaletą jest także to, że są chętnie stosowane na ściany, na których trzeba ukryć nierówności czy inne wady.

Jakie są popularne rodzaje tapet?

Wchodząc do sklepu z tapetami albo odwiedzając sklep internetowy łatwo zauważyć jak wiele jest nie tylko wzorów, ale także rodzajów tapet. Najtańszym rodzajem tapet jest tapeta papierowa. Produkuje się papierowe tapety jednowarstwowe, dwuwarstwowe albo trójwarstwowe. Chociaż wydaje się to nietrwały rodzaj tapety, to wśród tego gatunku znaleźć można takie, które są wodoodporne, zmywalne lub przeznaczone do wielokrotnego malowania. Tapeta papierowa jest dobrym wyborem dla ludzi cierpiących na różnego rodzaju alergie. Innym rodzajem dekoracji ściennych są tapety winylowe. Są one o wiele bardziej trwałe i wytrzymałe niż tapety papierowe. Ich zaletą jest to, że są one odporne na działanie wody, środków chemicznych oraz na ścieranie. Bardzo dobre jakościowo są tapety winylowe na flizelinie. Na przykład tapety versace są odporne na światło, co przyczynia się do tego, że kolory nie tracą intensywności. Poza tym, tego rodzaj tapety łatwo zachować w czystości, ponieważ jest odporna na szorowanie. Te ekskluzywne tapety winylowe na flizelinie w prosty sposób usuwa się na sucho ze ścian, nie wymagają one wcześniejszego namaczania. Tapety winylowe na flizelinie świetnie sprawdzą się w tak wilgotnych pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka. Poza tym, dzięki grubszej warstwie dobrze maskują nierówności na ścianach. Tapety na flizelinie, takie jak tapety od casamance, nie kurczą się, nie rozciągają. Dzięki temu, że są one pokryta folią, to są bardzo dobrym rozwiązaniem do często eksploatowanych pomieszczeń, takich jak przedpokój, salon albo biuro.

Mniej znane rodzaje tapet

Tapetami, które dobrze maskują niedoskonałości ścian są tapety z ziarnistą i tłoczoną strukturą, czyli tak zwane tapety strukturalne. Można je wielokrotnie malować oraz są trwałe i odporne na wilgoć. Bardzo ciekawym gatunkiem dekoracji ściennych jest tapeta natryskowa. Dlaczego? Ponieważ składa się ona z półpłynnej masy, nakłada się ją przy pomocy specjalnego pistoletu. Są to jednolite tapety, ewentualnie przyozdobione brokatem. Ze względu na swoją wyjątkową trwałość wykorzystywana jest w mocno eksploatowanych pomieszczeniach (biura, przychodnie). Ekskluzywnym gatunkiem tapet są tapety tekstylne, czyli takie, których zewnętrzna warstwa wykonana jest z tkaniny. Są to drogie ozdoby, które będą oryginalną ozdobą salonu lub sypialni.

Tapeta jest dekoracją, która trafi w gusta i zapotrzebowanie każdego klienta. W zależności od tego jak często użytkowane jest dane pomieszczenie, można wybierać wśród wielu gatunków tapet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here