Obróbka CNC a praca człowieka

Stal wymaga coraz bardziej zaawansowanych metod obróbki. Jaki sposób produkcji jest najlepszy? Okazuje się, że obróbka CNC jest tym, co zaspokaja nawet wyszukane potrzeby w różnych gałęziach przemysłu.

Obróbka CNC kontra obróbka konwencjonalna

Obróbka CNC to komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. Coraz bardziej wypiera konwencjonalną obróbkę. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim z tego, że do obróbki konwencjonalnej zatrudnieni muszą być doświadczeni pracownicy, którzy nie dość, że potrafią bardzo dobrze obsługiwać maszyny, to jeszcze powinni odznaczać się dokładnością, precyzją i skupieniem podczas pracy. Przy obróbce CNC głównie wykorzystuje się urządzenia sterowane komputerowo, człowiek jest potrzebny do umiejętnego programowania maszyny oraz jej konserwacji i serwisu, kontrolowania czy gotowe detale są zgodne z zamówieniem. W ręcznych maszynach to pracownik dba o wymiar, kształt czy stopień chropowatości, a w maszynach CNC to zaprogramowana maszyna stworzy wymagany detal według otrzymanych wytycznych. Dzięki temu powstaje wyrób, który jest dopasowany do wszelkich wymogów otrzymanych w zamówieniu. Dzięki tej formie produkcji uzyskuje się sporą ilość produktów w sprawny i łatwy sposób. Z ekonomicznego punktu widzenia zmniejszone są koszty ogólne oraz czas obsługi maszyn. Maszyny CNC działają na podstawie dokładnych programów: komputerowo wspomaganego projektowania zakresu działania oraz konwersji programowanych instrukcji na czytelny dla maszyny język systemu impulsów elektrycznych. Wystarczy je zaprogramować i powielają określony schemat według potrzeb ilościowych w zamówieniu klienta.

Obróbka CNC stosowana w produkcji materiałów z wielu branż

Dzięki temu, że za pomocą obrabiarek CNC uzyskuje się precyzyjnie dopracowane detale, to z tej metody korzysta się przy produkcji elementów z branży sprzętu gospodarstwa domowego, sanitarno – hydraulicznej, ogrodniczej, maszynowej, militarnej, medycznej, motoryzacyjnej, budowlanej. Zaletą usługi CNC jest różnorodność surowców. W procesie produkcyjnym można wykorzystywać między innymi aluminium, stal, stal nierdzewną, stal węglową, nikiel, miedź, żelazo, a także różnego rodzaju tworzywa sztuczne oraz metale konstrukcyjne. W zależności od potrzeb klienta, czy chce otrzymać metal o doskonałych właściwościach mechanicznych, czy zależy mu na szybko wykonanym zleceniu, czy chce zapłacić najniższą cenę, to wybierze odpowiedni półprodukt do obróbki. Po wyborze odpowiedniego tworzywa przez klienta albo eksperta z branży obróbki CNC, wykwalifikowane osoby stworzą określony projekt na komputerze. Następnie następuje przetworzenie projektu na plan sterowania narzędziami. Ostateczny etap to obróbka konkretnego tworzywa i poddanie ich kontroli.

Obróbka CNC jest nowoczesną technologią, która oszczędza czas, pieniądze, a także przyczynia się do bardziej precyzyjnego wykonania zamówienia. Rola człowieka w dalszym ciągu jest niezbędna w procesie produkcyjnym, jednak maszyny przyczyniają się do większego ilościowo, zgodnego z zamówieniem wykonania zlecenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here