Jakie zagrożenie dla dachówek stanowi mech

Na dachówkach ceramicznych i cementowych, a nawet blachodachówkach może się pojawiać mech. Sam w sobie nie jest groźny, na pewno zaś nieestetyczny. Czy zatem wpływa na stan i jakość dachu? Czy niezbędne jest jego regularne usuwanie?

Mech na dachu – nie tylko nieestetyczny problem

Gromadzący się na dachu mech jest nie tylko nieestetyczny. Sam w sobie nie jest zagrożeniem dla dachu, ale staje się nim, gdy zaczyna gromadzić wilgoć, a o to nietrudno. Niewłaściwie zabezpieczony dach, lecz również położenie obiektu w miejscach zacienionych, blisko drzew puszczających soki, sprawia, że jest on zdecydowanie bardziej narażony na zakorzenianie się mchu.

Dachówki szybko zarastają zielonymi połaciami. Zanieczyszczenia wraz z wilgocią łatwo się zbierają w takich porośniętych mchem miejscach. Stąd o krok do uszkodzenia dachówek. Najpierw pojedynczych, z czasem znacznie większych powierzchni oraz głębszych warstw.

Czym grozi pozostawianie mchu na dachu?

Jeśli dach nie jest regularnie czyszczony z mchu, dachówki zaczynają niszczeć. Wilgoć łatwo się do nich wdziera, zajmując coraz głębsze warstwy poszycia. Problem rozpoczyna się na dachu, a kończy na całym budynku. Im dłużej trwa taki stan, tym bardziej złożony, czasochłonny i kosztowny remont czeka właścicieli nieruchomości.

Zabezpieczenie dachu

Każdy dach wymaga odpowiedniego zabezpieczenia m.in. przed mchem. Najmniej narażone są blachodachówki, ale nie oznacza to zerowego ryzyka. Jak zabezpieczyć dach, aby porosty i inni nieproszeni goście jak najrzadziej się tu zadomawiali?

Należy regularnie czyścić dach. Codziennie gromadzi się na nim nawiewany wraz z wiatrem kurz. Do tego dochodzi wilgoć. Brudny i zaniedbany dach gorzej radzi sobie z zanieczyszczeniami, które wraz z wilgocią wsiąkają coraz głębiej w dachówki, a przy niskich temperaturach powodują ich pękanie. Obiekt nie może zatem liczyć na właściwe zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi.

Regularne czyszczenie i przeprowadzanie niezbędnych napraw to podstawa. Na co jeszcze warto postawić?

Malowanie dachu

Gdy dach został dokładnie oczyszczony, a ewentualne ubytki uzupełnione, popękane dachówki zaś wymienione na nowe, warto postawić na malowanie dachów – w pomorskim możesz skorzystać z profesjonalnych usług Grupy Biotop. Nowy i odświeżony kolor sprawia, że cały obiekt prezentuje się znacznie lepiej, estetyczniej. Ponadto fachowo pomalowany dach zyskuje na dodatkowym zabezpieczeniu przed działaniem czynników zewnętrznych, w tym gromadzeniem się kurzu i wilgoci, które sprzyjają porastaniu mchem.

Więcej praktycznych informacji można znaleźć w artykule Czyszczenie dachu – dlaczego to takie ważne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here