Kupujemy panele podłogowe

Podłoga to jedna z największych inwestycji, z jakimi mamy do czynienia podczas generalnego remontu lub wykańczania mieszkania. Dlatego podjęcie decyzji o tym, jakie panele podłogowe ostatecznie zostaną położone, musi być poprzedzone dokładnym przeanalizowaniem ich właściwości. Co trzeba wiedzieć, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojego wnętrza?

Klasa ścieralności — dlaczego jest tak ważna?

Klasa ścieralności stanowi informację na temat wytrzymałości konkretnego produktu. Obecnie dostępne są panele o klasach ścieralności między AC3 a AC6. Im jest ona wyższa, tym ich powierzchnia jest bardziej odporna na ścieranie, a one same są twardsze. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze im wyżej, tym lepiej. Panele o wyższej klasie ścieralności są twardsze, a co za tym idzie — bywają mniej odporne na pękanie, na przykład na skutek uderzenia.

Jakie panele do kuchni wybrać, by były wystarczająco wytrzymałe, a jakie do salonu czy sypialni? Do większości pomieszczeń w domu doskonale nadają się produkty o klasie ścieralności AC3. Oczywiście, ten parametr to nie jedyne, co decyduje o tym, gdzie dany model paneli będzie odpowiedni.

Czym jest klasa użyteczności?

Klasa użyteczności jest informacją na temat wytrzymałości paneli na natężenie ruchu. Ma ona postać dwóch cyfr. Pierwsza określa, do jakiego typu pomieszczeń przeznaczony jest dany produkt. Do użytku w mieszkaniach odpowiednie będą panele oznaczone cyfrą 2; 3 oznacza, że mamy do czynienia z modelem zaprojektowanym z myślą o budynkach użyteczności publicznej.

Druga cyfra zawiera się w przedziale 1-3 i określa stopień wytrzymałości. Im jest ona wyższa, tym bardziej intensywne dane panele mogą być użytkowane. Warto wziąć to pod uwagę decydując o tym, jakie panele do kuchni lub do salonu wybierzemy; w tym drugim pomieszczeniu zazwyczaj chodzimy częściej, co oznacza, że warto sięgnąć po produkt o wyższej klasie użyteczności.

Panele winylowe — co to jest?

Panele winylowe wykonane zostały z syntetycznego polimeru. Dostępne obecnie modele mogą doskonale imitować drewno, jednak występują w wielu rozmaitych wersjach kolorystycznych, wzorach oraz stylach. Dzięki temu można je bez trudu dopasować do każdego wnętrza. Jednak to nie jedyny powód, dla którego zyskują coraz większą popularność.

Dlaczego panele winylowe to dobre rozwiązanie dla każdego mieszkania? Przede wszystkim dlatego, że obecnie jest to materiał naprawdę wysokiej klasy. Zarówno osoby poszukujące paneli wyglądających jak parkiet, jak i klasycznych, imitujących deski lub nowoczesnych, oryginalnych sposobów wykończenia podłogi znajdą wśród nich produkt, który będzie zachwycać nie tylko doskonałym wyglądem, ale i trwałością. Są ponadto bardzo uniwersalne — nadają się nie tylko do pokojów, ale i do kuchni, a nawet łazienki. Modele wykonane z winylu to także idealne panele na ogrzewanie podłogowe!

Jaki podkład pod panele wybrać?

Wytrzymałość paneli oraz ich odporność na ścieranie to nie wszystko, na co trzeba zwrócić uwagę, by uzyskać trwałą podłogę. Równie ważny jest dobór podkładu.

Aby stwierdzić, jaki podkład pod panele najlepiej spełni swoją rolę, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Czy powierzchnia podłogi jest równa?
  • Czy dane pomieszczenie będzie intensywnie użytkowane?
  • Czy planujemy montaż ogrzewania podłogowego?
  • Czy podłoga ma być dobrze wygłuszona?
  • Czy panele będą układane w miejscu, w którym podłoga jest słabo izolowana?

Do dyspozycji mamy różne rodzaje podkładów, stworzonych z myślą o różnych warunkach. Możemy wybierać m.in. spośród specjalnych podkładów wygłuszających, wyrównujących, o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej itd., dzięki czemu dobranie odpowiedniego produktu jest bardzo prostym zadaniem.

Jakie panele wybrać, by stworzyć stylowe wnętrze?

Obecnie mamy do dyspozycji niemal nieskończenie szeroką gamę paneli w różnych kolorach i wzorach. Dlatego możemy idealnie dopasować je do planowanego stylu wnętrza. To bardzo istotna kwestia, by na przykład do ciemnych paneli podłogowych wybrać ściany i meble, które stworzą z nimi spójną kompozycję.

Ważna jest przy tym nie tylko kolorystyka elementów wyposażenia i to, jakie panele do białych czy ciemnych mebli wybrać. Ważny jest także ich styl. Przykładowo, wiele ultranowoczesnych wzorów paneli nie będzie dobrze łączyć się z meblami tradycyjnymi lub w stylu skandynawskim. Z kolei modele zdobione wyraźnym rysunkiem drewna mogą nie być dobrym tłem dla niektórych minimalistycznych sprzętów. W razie wątpliwości warto zasięgnąć fachowej porady specjalistów w salonach sprzedaży lub projektanta wnętrz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here