Pellet workowany, podobnie jak ekogroszek i inne paliwa o konsystencji drobnego granulatu, jest chętnie wykorzystywany przez właścicieli kotłów z automatycznym podajnikiem. W urządzeniach tych proces spalania przebiega automatycznie, co czyni pellet niezwykle komfortowym typem paliwa. Jeśli zależy ci na zakupie pelletu wysokiej jakości, który nie będzie emitował zanieczyszczeń ani wytwarzał nadmiaru popiołu – warto postarać się i wybrać pellet workowany. Dlaczego jest to opcja korzystniejsza niż zakup pelletu sypkiego? Tego dowiesz się z tekstu poniżej.
Pellet w workach – dobrej i gorszej jakości
Jak w przypadku wielu paliw o sypkiej konsystencji, pellet jest chętnie wybierany z uwagi na jego łatwą aplikację i przechowywanie. Jednak nie każdy typ pelletu będzie tak samo zadowalający. Znajdziesz rozmaite odmiany, często produkowane z dostępnych lokalnie półśrodków. Jakich dokładnie? Przede wszystkim różnych ścinek z drewna, trocin, suchych nasion i trawy, a także innych bio-odpadków.
Dlatego też pellet kupowany w poszczególnych składach opału może różnić się rozmiarem granulatu, zapachem, barwą, a nawet konsystencją. Ciężko wskazać jednoznacznie, jaka odmiana pelletu jest najkorzystniejsza. Z pewnością jednak warto wybierać pellet w workach, którego granulki są identyczne pod kątem ich właściwości fizycznych.
Warto też unikać tych paliw, które wydzielają syntetyczny zapach typowy dla klejów i spoiw. Dobrej jakości pellet powinien być pozbawiony takich substancji i dodatków, a w jego składzie powinny znajdować się wyłącznie elementy biomasy naturalnego pochodzenia. Jeśli więc granulat pelletu wydziela nienaturalny zapach – jest to sygnał alarmowy, że możesz mieć do czynienia z pelletem podrabianym.
W workach czy luzem? Oraz dlaczego – w workach!
Pellet to paliwo w dużym stopniu chłonące wilgoć. Nieodpowiednio przechowywane, może stracić swoje kluczowe parametry – na przykład moc opałową. Wilgotny pellet nie tylko gorzej się spala, ale również wytwarza więcej popiołu. Usuwanie jego nadmiaru może być uciążliwe.
Dlatego warto wybierać przede wszystkim pellet workowany, pakowany w worki z tworzyw sztucznych o dość dużej gramaturze. Ważne, aby powłoka oddzielająca pellet od środowiska zewnętrznego nie przepuszczała wilgoci. Pellet w workach jest także łatwiejszy w przechowywaniu pod kątem logistycznym. W porównaniu do opakowań 1-tonowych pellet zamawiany w workach jest łatwiejszy w czasie rozładunku i załadunku. Ponadto, można go przechowywać na podłożu lub na paletach, w dowolnym miejscu twojej kotłowi.
Pellet workowany jest także bezpiecznym wyborem. W porównaniu do pelletu sypkiego opakowania workowane są szczelne i gwarantują, że żaden nieuczciwy przedsiębiorca nie wymieszał go z paliwem gorszej jakości. Czy sytuacje takie często mają miejsce? Ciężko jednoznacznie ocenić, niemniej – warto wybierać pellet workowany, który na pewno będzie zgodny z opisem podanym przez producenta.