Ocieplenie dachu pianką czy wełną

O tym, że dom wymaga szczególnego ocieplenia, wiemy doskonale. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że największą uwagę należy skupić na dachu nieruchomości. Trzeba wziąć pod uwagę, że ciepło generowane we wnętrzu najczęściej ucieka właśnie do góry. Jeśli górne partie domu nie będą odpowiednio izolowane, straty ciepła będą naprawdę poważne. Powoduje to nie tylko dyskomfort codziennego funkcjonowania, ale również większe wydatki za ogrzewanie. Czym ocieplić strop? Lepiej sprawdzi się tradycyjna wełna mineralna, a może lepiej postawić na innowacyjną piankę PUR? Dowiedz się już teraz.

Termoizolacja z wełny

Wełna to podstawowy, znany od lat sposób na ocieplenie dachu. Już dawno potwierdzono, że nie ma szkodliwego wpływu na zdrowie domowników, chociaż niektórzy twierdzili, że ta jest rakotwórcza. Eksperci udowodnili, że wełna stosowana do termoizolacji dachów nie wydziela żadnych niekorzystnych substancji.

Ocieplenie wełną realizuje się w prosty sposób, a sam materiał jest stosunkowo tani. Należy jednak mieć na uwadze, że realizacją takich prac muszą zająć się profesjonaliści. Wszystko dlatego, że wełna jako materiał elastyczny musi być zastosowany naprawdę szczelnie, w jej przypadku występuje ryzyko powstania tzw. mostków termicznych, przez które będzie uciekać ciepło.

Co więcej, wełna jest łatwopalna, co w przypadku ewentualnego pożaru jest niezwykle niekorzystne. Jej właściwości nie są również tak doskonałe, jak w przypadku pianki poliuretanowej, uwzględniając przewodnictwo cieplne.

Ocieplenie pianką Poznań

We współczesnej sztuce budownictwa to właśnie pianka poliuretanowa cieszy się największą popularnością, biorąc pod uwagę sposoby ocieplania dachu. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, ponieważ ten system jest nie tylko w pełni bezpieczny, ale wykazuje także znacznie lepsze właściwości.

Pianka poliuretanowa ma lepszy wskaźnik przewodnictwa ciepła. W jej przypadku nie ma mowy o powstawaniu tzw. mostków termicznych, jest idealnie szczelna, dzięki czemu ciepło nie ucieka na zewnątrz. Co więcej, pianka poliuretanowa sprawdza się również latem, ponieważ hamuje dopływ gorącej powietrza do wnętrza domu. Do tego jest trudnopalna, w pełni odporna na wilgoć i działanie wody. Jej doskonałe właściwości są takie same przez wiele lat, można mówić o jej długotrwałym użytkowaniu w należytej jakości. 

Warto również zaznaczyć, że ocieplenie pianką zalicza się do jednego z nowocześniejszych sposobów termoizolacji dachu, można śmiało potwierdzić, że wlicza się w wyznaczniki tzw. inteligentnych, energooszczędnych domów. Sama inwestycja w piankę poliuretanową w zakresie ocieplenia dachu nie jest większa, aniżeli zakup i położenie wełny mineralnej.

Jak widać, nowatorska pianka wykazuje lepsze właściwości, dlatego właśnie na nią warto stawiać w zakresie stosowania jakościowych metod termoizolacji dachu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here