Jak przeprowadzać dezynfekcję pomieszczeń

Wraz z wybuchem pandemii koronawirusa zaczęliśmy zwracać większą uwagę na aspekt dezynfekcji wszelkich pomieszczeń użytkowych. O ile ta standardowo była przeprowadzana w szpitalach, gabinetach kosmetycznych, restauracjach czy przedszkolach, tak dzisiaj w ramach ochrony przed rozprzestrzenianiem się wirusa podejmujemy kroki dokładnego czyszczenia również w przestrzeni mieszkalnej. Jak skutecznie zdezynfekować miejsca, w których przebywamy? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Skład środków dezynfekujących

Wiemy na pewno, że sama woda nadaje się do zmywania zabrudzenia, ale niestety nie pozwala zdezynfekować powierzchni, a więc usunąć z niej bakterii czy wirusów. Profesjonalne środki do dezynfekcji zawierają w swoim składzie alkohole, utleniacze, związki amoniowe, związki halogenowe, kwasy i zasady albo fiolet krystaliczny. Dopiero takie substancje są w stanie dokładnie usunąć wszelkie niepożądane czynniki.

Produkty biobójcze i antybakteryjne dostępne są w postaci płynu, żelu albo rozpylacza i stosujemy je odpowiednio, uwzględniając rodzaj danej powierzchni. Należy również pamiętać o ich regularnym stosowaniu, niektóre przestrzenie powinny być dezynfekowane nawet kilka razy dziennie albo po każdym użytkowaniu. Co istotne, zdezynfekować należy nie tylko miejsca, z których korzystamy, ale także wszelkie przedmioty, na których osadzać mogą się bakterie i wirusy, w tym koronawirus.

Ozonowanie pomieszczeń – bezpieczna dezynfekcja

O ile jeszcze do niedawna ozonowanie przestrzeni stosowane było tylko w przypadku powierzchni, które muszą zachować pełną sterylność, tak dzisiaj taka usługa zamawiana jest już powszechnie. Okazuje się, że ozon w czystej postaci nie tylko pozwala pozbyć się przykrego zapachu w danym miejscu, ale również niweluje roztocza, grzyby, pleśnie, wirusy oraz bakterie. Co więcej, ozonowanie jest całkowicie bezpieczne dla ludzi i zwierząt, można je stosować wielokrotnie przy zachowaniu pełnej ochrony. Dzisiaj z powodzeniem ozonowane są nie tylko pomieszczenia zamknięte, ale również przestrzenie otwarte, jak parki, skwery czy przystanki autobusowe.

Jak przeprowadzać dezynfekcję?

Pamiętajmy, że nie wystarczy nabyć odpowiedni preparat do dezynfekcji, ale sam proces usuwania niebezpiecznych czynników musi być przeprowadzany należycie. Właśnie dlatego tak ogromną popularnością cieszą się dzisiaj profesjonalne usługi firm sprzątających. To one mają dostęp do najlepszych środków, zatrudniają wykwalifikowanych fachowców z wiedzą oraz doświadczeniem. Ci dobierają odpowiednią metodę dezynfekcji i realizują prace czyszczące, aby te były jak najbardziej skuteczne. Samodzielne działanie niestety może nie dać tak satysfakcjonujących efektów.

Na współpracę z firmami sprzątającymi decydują się obecnie wszelkie instytucje użyteczności publicznej, miejsca, do których dostęp ma znaczna liczba osób, przedsiębiorstwa, ale też klienci indywidualni, którzy chcą mieć pewność zachowania pełnej sterylności w prywatnych nieruchomościach. Co ważne, zabiegi dezynfekcji muszą być przeprowadzane regularnie, bo tylko wtedy przynoszą pożądany efekt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here