koza

Kominki kozy pamięta wielu z nas. Przez ostatnie dekady straciły na popularności i zostały wyparte przez bardziej nowoczesne i sprawne formy ogrzewania. Obecnie jednak kominki kozy wracają do łask i pojawiają się ich nowe, wyjątkowo estetyczne modele. Poniżej udzielamy kilka porad w zakresie wyboru i sposobu montaży kozy. Dowiesz się także, jak zaaranżować nowoczesną kozę w swoim salonie lub sypialni.

Wybór i zakup kozy – najważniejsze sprawy techniczne w zarysie

Kozy stosowano dawniej przede wszystkim w celu ogrzewania pomieszczeń gospodarczych, spiżarni, przybudówek. Ich zdecydowaną zaletą były niewielkie rozmiary, co pozwalało zaoszczędzić na wolnej powierzchni podłogi. Emitowały wystarczającą ilość ciepła, a ich obsługa była stosunkowo łatwa. Ponadto, zakup kozy nie był wysokim wydatkiem, a ich jedynie sezonowa eksploatacja sprzyjała długoterminowemu użytkowaniu.

Obecnie, kozy są wybierane jako urządzenia ozdobne do nowoczesnych aranżacji. Ich moc jest stosunkowo wysoka i często mieści się w zakresie od kilku do nawet ponad 20 kW. Jest to moc wystarczająco do ogrzania zarówno całego pomieszczenia, jak i całego mieszkania oraz wody użytkowej. Niekiedy, kozy stosowane są jako kominki centralne w danym lokalu, niekiedy jedynie jako wspomagające punkty grzewcze. Obecność kozy warto jednak uwzględnić już na etapie tworzenia planów danego lokalu.

Kominki typu koza stosowane obecnie są w dużym stopniu ekologiczne. Nadają się do spalania różnego typu paliw – znajdziesz zarówno modele dopasowane do obsługi pelletu jak i ścinek drewnianych. Są to paliwa wysoce energetyczne, wytwarzające dużą ilość ciepła w trakcie spalania, a jednocześnie bardzo ekologiczne.

Ekologiczne ciepło – w twoim mieszkaniu

Kominki kozy to urządzenia o wysokim potencjale aranżacyjnym. Mogą zostać zamontowane w różnych miejscach – zarówno przy ścianie, w kącie jak i na środku podłogi. Te ostatnie – czyli kozy wolnostojące – cieszą się szczególnym zainteresowaniem aranżatorów wnętrz. Pasują doskonale do pomieszczeń urządzonych w stylu industrialnym, minimalistycznym oraz loftowym.

Dużą popularnością cieszą się kozy o wyprofilowanej obudowie, w której występują wyraźnie zaznaczone krawędzie. Są to kozy o kształcie prostopadłościanu, a także kozy o bardziej rozbudowanej formie. Warto więc pamiętać, że korpus kozy i jego kształt to najważniejsze i największe potencjalne zalety estetyczne całego urządzenia.

Oprócz samego korpusu, ważny jest też system orurowania, który będzie rozprowadzał ciepło oraz doprowadzał powietrze z zewnątrz do kominka. Wielu dostawców kominków typu koza oferuje specjalne rodzaje rur maskujących, które pasują do wyglądu kominka oraz w całości osłaniają wszelkie elementy montażowe i instalacyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here