Urządzanie mieszkania w stylu skandynawskim

Styl skandynawski powstał jako przeciwwaga do ciemności występujących przez część w roku w tamtych rejonach. Przestronne nieosłonięte okna, jasne kolory i ukłon w stronę przestrzeni stanowiły idealny kontrast dla nocy polarnej. Wkrótce, dzięki dziełom pewnego tamtejszego malarza, dokumentującego życie Skandynawów, stylistyka północnych wnętrz zaczęła inspirować ludzi na całym świecie.

Dlaczego styl skandynawski jest idealny do małych mieszkań?

Co jest typowe dla wnętrz czerpiących inspiracje prosto ze Skandynawii? Przede wszystkim kolory. Dominują jasne, świeże barwy, niejednokrotnie wykorzystuje się najbardziej uniwersalny i neutralny kolor, czyli biel. Dopuszczalne są również inne jasne, stonowane odcienie. Na ich tle znakomicie będą się prezentować wykonane z drewna meble takie jak łóżko, szafy czy komoda skandynawska.

Właśnie, obecność mebli i akcesoriów wykonanych z materiałów naturalnych jest kolejną cechą charakterystyczną tego wyjątkowego stylu aranżacyjnego. Styl ten nieprzerwanie czerpie inspiracje z natury i chce pozostać z nią w zgodzie.

Kolejna typowa cecha dla to minimalizm. Nie ma tu miejsca na nadmiar niepraktycznych mebli, czy przesyt dekoracyjnych bibelotów. Takie akcesoria nadawałyby wizualnego chaosu, oraz sprawiałyby, że przestrzeń wydawałaby się mniejsza.

Minimalizm, odznacza się nie tylko w ilości mebli, ale też w ich designie. Nie spotkamy tu mebli z ozdobnymi frezami, rzeźbieniami czy w awangardowych kolorach. Dominuje, prosta, surowa forma.

To wszystko, czyli jasna kolorystyka, minimalizm, postawienie na surowe, proste formy to cechy, które znakomicie sprawdzą się w małych mieszkaniach. Dzięki nim nawet niewielkie pomieszczenia wydadzą się optycznie większe, stąd też styl skandynawski poleca się do mieszkań o niewielkich metrażach.

Czym charakteryzują się meble w stylu skandynawskim?

styl skandynawski

Słowo klucz to funkcjonalność. W tym stylu nie ma miejsca na niepraktyczne, stricte dekoracyjne mebelki. Przykładowo, dekoracyjne walory, jakie ma komoda skandynawska, schodzą na dalszy plan. Przede wszystkim liczy się jej pojemność, wygoda użytkowania i to jak dany element wyposażenia wywiązuje się ze swojej funkcji. Jak już wspomnieliśmy, skandynawskie meble cechuje prostota. Proste linie, naturalne materiały, często jedynym elementem ozdobnym w nich są minimalistyczne uchwyty… a czasem ich brak. Może się zdarzyć, że szafka lub komoda skandynawska pozbawione będą uchwytów, na rzecz pomocnych w otwieraniu otworów.

Jeżeli chcemy, aby mieszkanie sprawiało wrażenie jeszcze większego, niż jest w rzeczywistości, warto zdecydować się na meble wyposażone w wyższe nóżki.

Ponadczasowy skandynawski styl

Style mają to do siebie, że wychodzą z mody, jednak nie dotyczy to stylu skandynawskiego. Owszem, może on się zmieniać, nabierać nowoczesnych cech, jednak nie zmienia to tego, że jest po prostu ponadczasowy. Dlatego, kompletując meble w tym stylu, warto postawić na jakość, ponieważ dzięki temu będą służyły długie lata, cały czas służąc bez zarzutu i  prezentując się przy tym zachwycająco.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here