Montaż taśm LED

Taśmy LED na stałe zagościły w wielu polskich domach. Ich odbiorcy docenili rozmaite możliwości aranżacyjne, jakie oferują. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, jak należy poprawnie zamontować taśmę LED. Tym bardziej że poszczególne dostępne rozwiązania mogą się bardzo różnić. Poniżej udzielamy kilku porad w tym temacie. Dowiesz się z jakich rozwiązań warto skorzystać, by taśma LED była zamontowana na stałe i nie sprawiała kłopotów w trakcie użytkowania.

Taśmy LED z prawdziwego zdarzenia – czyli jakie? 

Budowa taśm LED jest dość prosta i łatwa do wytłumaczenia. Przede wszystkim – złożone są z niewielkich rozmiarów diod, które emitują światło o wybranej barwie. Diody są przymocowane do elastycznej płyty PCB, która została w całości pokryta przezroczystym silikonem. W dużym uproszczeniu opis ten przedstawia wszystko, co powinien wiedzieć przeciętny użytkowników taśm LED.

Ważny jest także dodatkowy element montażowy, obecny w każdej taśmie LED. Chodzi o taśmę klejącą, wykorzystywaną w czasie instalacji oświetlenia. Często, jest to zwykła, dwustronna taśma klejąca, która pozwala na trwałe przymocowanie LEDów do wybranej powierzchni. Dostępne modele taśm LED mogą różnić się między innymi rozmiarem, stopniem szczelności oraz zakresem barw, które mogą emitować.

Wśród taśm LED prym popularności wiodą taśmy typu RGB oraz RGBW, które umożliwiają wyświetlanie rozbudowanej palety kolorów, a także na swobodne przełączanie pomiędzy nimi. Jest to optymalny wybór, zwłaszcza jeśli zależy Ci na stworzeniu magicznego, pełnego barw pomieszczenia. Taśmy takie posiada między innymi sklep elektryczny Piła – SpecKable – z którego oferty korzystają także internauci.

Montaż taśm w warunkach domowych 

Montaż taśmy LED może przebiegać dwojako. Jeśli do wybranego przez Ciebie produkty przymocowano taśmę klejącą, wówczas montaż jest bardzo łatwy. Wystarczy odkleić warstwę zabezpieczającą, a następnie docisnąć taśmę do wybranej powierzchni. Przed przystąpieniem do tego zadania warto dokładnie oczyścić powierzchnię, usunąć z niej zabrudzenia oraz kurz. Polecamy wybierać wyłącznie powierzchnie gładkie, pozbawione niepożądanych wypukłości oraz wgłębień, które mogłyby spowodować odpadanie taśmy LED. 

Niekiedy, konieczne będzie sięgnięcie po specjalny profil aluminiowy oraz dedykowane do niego elementy montażowe. Najczęściej stosuje się uchwyty, wkręty lub inne elementy złączne. Taśmę należy wówczas przykleić do powierzchni profilu, który będzie pomagał w odprowadzaniu emitowanego ciepła. Niekiedy też korzysta się ze specjalnych złączek, które pomagają w mocowaniu taśmy do zasilacza. Sam zasilacz podłącza się do sieci poprzez zwykłą kostkę lub też wtyczkę. Profil z naklejoną taśmą należy zamontować do powierzchni ściany lub sufitu. Istnieje także możliwość jego przymocowania do podłogi, szafek lub innych dużych płaskich powierzchni.

Użytkownicy taśm LED stają niekiedy przed koniecznością ich pocięcia na mniejsze kawałki. Można tego dokonać korzystając ze zwykłych nożyczek, bądź też przyrządów dedykowanych do tego zadania. Cięcia należy przeprowadzać w miejscach zaznaczonych na taśmie. Przecięcie w innym miejscu może doprowadzić do uszkodzenia całej sekcji diod – na przykład na odcinku 10 lub kilkunastu cm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here