Jakie oświetlenie najlepiej sprawdzi się w kuchni

Kuchnia to miejsce, w którym większość z nas spędza sporą część dnia. Samo gotowanie wymaganych pięciu posiłków dziennie to czynność pochłaniająca masę czasu, a warto wziąć jeszcze pod uwagę fakt spożywania ich w tym samym miejscu. Zarówno do sporządzania, jak i jedzenia potrzebne jest odpowiednie światło.

Kuchnia to miejsce, w którym większość z nas spędza sporą część dnia. Samo gotowanie wymaganych pięciu posiłków dziennie to czynność pochłaniająca masę czasu, a warto wziąć jeszcze pod uwagę fakt spożywania ich w tym samym miejscu. Zarówno do sporządzania, jak i jedzenia potrzebne jest odpowiednie światło.

Dobre oświetlenie w kuchni jest rzeczą niezbędną i potrzebną wielu osobom. Jego zamysł powinien pojawić się już na etapie projektowania i aranżacji wnętrza. Zazwyczaj, ilość światła w kuchni nie jest zależna od mocy jednej żarówki umieszczonej w żyrandolu na środku pomieszczenia. Poniżej przedstawimy, w jaki sposób powinno się projektować system oświetlenia w danym miejscu, a także wyjaśnimy, w jakich zakątkach kuchni przydaje się ono najbardziej.

Lampa sufitowa – główny element oświetlenia w kuchni

We wstępie napisaliśmy, że system oświetlenia w kuchni nie jest całkowicie zależny od jednej żarówki na środku tego pomieszczenia. Mimo to, lampy sufitowe pełnią niezwykle ważną rolę w kontekście dostarczenia jasności tej przestrzeni. W pomieszczeniu kuchennym światło rozproszone okazuje się być najlepszym rozwiązaniem. Jest ono dobre zarówno w kontekście gotowania, jak i spożywania posiłków. Takie rozwiązanie sprawdzi się jednak w miejscach o stosunkowo wysokim suficie. W przypadku mieszkań o niższym stropie, dużo lepiej skorzystać z możliwości stworzenia suchej zabudowy, a więc sufitu podwieszanego. W nim bardzo łatwo można umieścić oświetlenie punktowe w postaci opraw.

Bardzo ważny w kontekście oświetlenia głównego w kuchni jest dobór odpowiednich żarówek. Przeważnie, do tych pomieszczeń używa się barwy neutralnej bądź zimnej. Ma to na celu zachowanie skupienia i pełnej precyzji podczas gotowania. Warto wybierać żarówki LED, słynące z energooszczędności i bardzo długiej żywotności. Dzięki ich wyborze, nie będziemy zmuszeni do ciągłej wymiany żarówek, spowodowanej przepaleniem.

Lampa sufitowa

Taśmy LED – czy warto stosować je w kuchni?

Trzeba przyznać, że paski LED doskonale sprawdzają się jako oświetlenie do kuchni. Ich obecność może być szczególnie zauważalna podczas gotowania, kiedy to doskonale naświetlają blat kuchenny. Taśmy umieszcza się zazwyczaj w profilach przyklejonych do mebli wiszących. Mają za zadanie emisję światła na całej długości blatu. Wydostający się z diod promień jest zazwyczaj rozproszony, a to za sprawą zaślepek na profile o mlecznej strukturze. Taki system oświetlenia w kuchni jest dobry zarówno pod względem użyteczności, jak i wprowadzanego klimatu. Nie da się ukryć, że paski LED znakomicie przystrajają całą aranżację niemal każdego wnętrza i doskonale wpasowują się praktycznie wszędzie.

Oprawy zwieszane – niezbędne w kontekście wystroju

Dysponując w swojej kuchni wyspą bądź blatem roboczym, świetnym rozwiązaniem może okazać się zainstalowanie nad nimi oprawy zwieszanej. To doskonały element aranżacji wnętrza, który może wprowadzić niesamowity klimat do pomieszczenia. Cechą takich opraw jest możliwość  dopasowania długości do rozmiaru wyspy oraz efekt padania światła centralnie na jej powierzchnię. Takie urządzenie może więc nie tylko przyozdabiać samą kuchnię, ale również doświetlić obszar roboczy w kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here