Jakie firanki wybrać do kuchni

Kuchnia jest miejscem, w którym wielu z nas spędza sporo czasu. Zadajemy sobie wiele trudu w jej urządzeniu. Czas i pieniądze poświęcone za zakup mebli kuchennych oraz wyposażenia w sprzęt AGD mogą jednak pójść na marne, gdy nie dopracujemy szczegółów. Do takich detali zalicza się aranżację okna. Nawet najlepszy projekt kuchni mogą zepsuć źle dobrane firanki. Na ich wybór powinniśmy przeznaczyć chwilę czasu. Do wyboru są co najmniej trzy sposoby aranżacji kuchennego okna. Można zdecydować się na firanki pełnowymiarowe, zazdrostki lub firanki panelowe.

Firanki pełnowymiarowe

Mając na myśli firanki pełnowymiarowe, chodzi o firanki, które zasłaniają całe okno. W związku z tym, że kuchnie różnią się ilością i wielkością okien, również wielkość firanki może być zdecydowanie odmienna. Ci, którzy posiadają „typowe” rozmiary okien, mają możliwość zakupu gotowych firan. W innym wypadku nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić firanki uszyte specjalnie do naszego okna (firanki na wymiar).

Jeśli chodzi o wygląd firanek pełnowymiarowych, to mamy naprawdę spory wybór. Gdy kuchenne okno znajduje się blisko ciągów komunikacyjnych, to często decydujemy się na zakup firanki o gęstej strukturze, która uniemożliwia podglądanie pomieszczenia przez osoby postronne (na przykład: tiulowe, żakardowe). Gdy nie musimy lub nie chcemy się zasłaniać, to możemy wybrać firanki o szerokich oczkach (na przykład gipiurowe lub z haftem).

Na wygląd kuchni wpływa także kolorystyka firanek. Największą popularnością cieszą się firanki w różnych odcieniach bieli. Jednak gdy chcemy wprowadzić w kuchni trochę barw, to możemy zakupić firanki w innych kolorach lub firanki białe z kolorowymi wstawkami (na przykład: złotymi, żółtymi lub zielonymi).

Zazdrostki

W kuchennych oknach dość często występuje inny rodzaj firanki, nazywany zazdrostką. Jest to firanka, która zasadniczo zasłania tylko część okna. Przy czym zasłaniać może jedynie dolną część okna lub zarówno dolną, jak i górną. W drugim przypadku, między firankami występuje zazwyczaj wolna przestrzeń.

Tak jak w przypadku firanek pełnowymiarowych, również zakup zazdrostek może odbyć się na dwa sposoby, czyli poprzez zakup gotowych firanek lub zakup zazdrostek uszytych według wymiarów naszego okna.

W sprzedaży są zazdrostki szyte z różnorodnych typowych dla firanek materiałów. Chętnie sprzedają się zazdrostki haftowane. Szczególnie gustownie wyglądają w kuchniach stylizowanych na kuchnie tradycyjne. Haft może przedstawiać scenki rodzajowe, kwiaty, figury geometryczne. W nowocześniejszych wnętrzach dobrze wyglądają zazdrostki gładkie lub w poziome pasy.

Firanki panelowe

Planując zakup firanek do kuchni, warto wziąć pod uwagę firanki panelowe. Ten rodzaj firanek to nowość na polskim rynku. Spodoba się zatem osobom, które lubią wprowadzać nowinki i kreować trendy w wystroju wnętrz.

Jak sama nazwa wskazuje, firanki te uszyte są w postaci paneli, czyli kilku elementów (co najmniej dwóch). Poszczególne panele mogą być tej samej lub innej wielkości. Do uszycia paneli wykorzystuje się zazwyczaj takie same tkaniny jak w przypadku pozostałych rodzajów firanek. Jednak panele wyróżniają się efektownym wykończeniem wykonanym z tej samej lub innej tkaniny. Poszukując inspiracji i sprawdzonego sprzedawcy firanek do kuchni, warto odwiedzić specjalizujący się w tej dziedzinie sklep Tendina.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here