czym obudować kominek

Kominek w domu to bardzo fajna sprawa. W końcu to on, ten jeden jedyny element, potrafi stworzyć w pomieszczeniu niesamowitą, ciepłą atmosferę, sprzyjającą rodzinnym posiedzeniom, spotkaniom towarzyskim czy czytaniu książek. Gdy w filmie pojawia się jakaś urocza scena, gdzieś w tle niemalże zawsze można natknąć się wzrokiem na palące się kawałeczki drewna, umieszczone za szybą i otoczone atrakcyjnym obudowaniem. No bo kominek sam w sobie nie wystarczy.

Jeżeli zamierzasz umieścić go gdzieś w swoim domu, by zapewnić sobie klimat domowego ogniska, musisz zarazem zastanowić się nad tym, czym go obudować, aby pasował do aranżacji i twojej koncepcji. Jaki materiał sprawdzi się w tej roli najlepiej? Czym obudować kominek, by zatrzymywał on w sobie dużo ciepła, ale jednocześnie nie stanowił zagrożenia dla zdrowia i życia domowników? Osłony dla kominków najczęściej wykonuje się z czterech materiałów: cegły, kamienia, betonu lub kafli. Zaraz przekonasz się, który typ tworzywa sprostałby twoim indywidualnym wymaganiom.

Zacznijmy od kamienia. Zdecydowanie najczęściej obudowy kominków tworzone są właśnie z tego tradycyjnego i jakże wartościowego materiału. Ale! Kamień kamieniowi nierówny. Nie wkładaj wszystkich jego odmian do jednego wora. Nie kieruj się na zakupach wyłącznie wyglądem materiału. Jeżeli postąpisz w taki sposób, najprawdopodobniej skończysz z kominkiem obudowanym kamieniem o wątpliwej jakości, który już od pierwszych dni użytkowania zacznie sprawiać ci niemałe problemy.

kominek w salonie

Od razu postaw na jakość. Nie oszczędzaj, nie bądź dusigroszem, a zainwestuj w coś, co posłuży ci latami. Z całą pewnością będzie to marmur, który uchodzi za jedną z najszlachetniejszych odmian kamienia. Ma bardzo dobre parametry techniczne, ponieważ jest wysoce odporny na uszkodzenia mechaniczne. Łatwo się go czyści, a i jego walory estetyczne nie pozostawiają wiele do życzenia. Jeżeli jednak szukasz tańszych alternatyw, zwróć uwagę na piaskowiec lub granit. Te dwa typy kamienia też powinny całkiem nieźle się sprawdzić.

Gdybyś kilka lub kilkanaście lat temu zadał komuś pytanie, czym obudować kominek, odpowiedź mogłaby być tylko jedna – oczywiście cegłą! Dawniej to ten materiał był podstawą niemalże wszystkich obiektów budowlanych. Tworzono z niego zarówno elementy stosowane na zewnątrz, jak i te, które wprowadzano do środka budynków. Ceglane obudowy dla kominków były więc bardzo popularne. Dziś wciąż możesz z nich skorzystać, a powinieneś to nawet zrobić, jeżeli zależy ci głównie na uzyskiwaniu odpowiedniej ilości ciepła.

Nawet gdy płomień całkowicie już wygaśnie, obudowany cegłą kominek jeszcze przez długi czas będzie ogrzewać swoją najbliższą okolicę. Nie można też nie zwrócić uwagi na jego niesamowity wygląd. Dziś, gdy najmodniejsze stały się aranżacje bardzo nowoczesne i awangardowe, takim ceglanym kominkiem na pewno zdołasz się wyróżnić. Wyłamiesz się z szeregu i wprowadzisz do budynku klimat dawnych lat. Rustykalny charakter drewna może stać się nawet motywem przewodnim dla całej aranżacji.

kominek

Prędzej czy później, gdy tak będziesz przeszukiwać te wszystkie materiały wykorzystywane do obudowywania kominków, prawdopodobnie natkniesz się również na możliwość zastosowania betonu, który wbrew pozorom w domach i mieszkaniach też może fajnie się sprawdzić. Pamiętaj jednak, by właściwie go zużytkować. Czym obudować kominek? Jeżeli chcesz to zrobić z pomocą betonu, konieczna okaże się bardzo dokładna impregnacja materiału.

Dopiero gdy jego powierzchnia zostanie właściwie zakonserwowana, można będzie przejść do jej malowania – sam tutaj ustalisz, jaki kolor ma mieć twoja przyszła obudowa. A jak wyglądają właściwości betonu? Ten materiał ma zarówno zalety, jaki wady. Na pewno jest bardzo trwały i wytrzymały. Dzięki swojej specjalistycznej strukturze łatwo też poddaje się obróbkom mechanicznym. Można z niego zrobić dosłownie wszystko – każdy kształt czy nawet najbardziej wymyślną bryłę. Problem polega na tym, że beton łatwo się brudzi. Jeżeli więc nie chcesz każdego dnia przecierać swojego kominka, lepiej zdecyduj się na inny materiał

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here