Młoty udarowe to bardzo poręczne urządzenia, wykorzystywane w różnego typu pracach remontowych i konstrukcyjnych. Z młotów udarowych korzystają firmy budowlane, a także prywatni odbiorcy, użytkujący je w swoich garażach i przydomowych warsztatach. Poniżej udzielamy porad dotyczących zakupu młota udarowego. Poznasz najważniejszą specyfikację tej grupy produktów, dowiesz się na podstawie jakich kryteriów warto dokonywać zakupu oraz jak odnaleźć młot dopasowany do Twoich potrzeb i zaplanowanych prac.
Parametry techniczne młotów udarowych – czyli zakup krok po kroku
Skuwanie, prace wyburzeniowe i liczne inne angażujące zadania, możesz wykonywać, korzystając właśnie z młota udarowego. By wybrane przez Ciebie urządzenie było maksymalnie dopasowane do Twoich zamiarów, warto w trakcie zakupów zwrócić uwagę na kilka podstawowych spraw i parametrów. Od czego zacząć? Najbardziej podstawową sprawą jest oczywiście moc danego urządzenia, która określa między innymi intensywność jego pracy.
Producenci młotów udarowych określają ich moc nominalną, nazywaną również znamionową, czyli ilość pobieranego w trakcie pracy prądu. Warto też zwrócić uwagę na moc użyteczną, która najczęściej wynosi około 60% mocy nominalnej.
Ilość darów w danym urządzeniu określa ile uderzeń wykonuje ono w ciągu jednej minuty. Poszczególne młoty mogą generować odmienną ilość udarów, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się temu parametrowi. Zaawansowane urządzenia generują ponad 4 tysiące uderzeń w ciągu minuty.
Energia jednego udaru określa moc, z jaką dany młot oddziałuje na podłoże w czasie wykonywania pojedynczego ruchu. Parametr ten powinien być podany w dżulach (J).
Dodatkowe sprawy w trakcie zakupu młota udarowego
Istotna jest także prędkość obrotowa, czyli parametr opisujący ruch obrotowy młota udarowego. Jest szczególnie ważna w przypadku młotów obrotowych, nazywanych też młotowiertarkami. W zależności od Twoich potrzeb warto wybrać urządzenie o stosunkowo dużej prędkości obrotowej, idealne do wiercenia otworów, lub niskiej prędkości obrotowej, sprawne w kruszeniu twardych materiałów.
Na koniec warto też wspomnieć o samej konstrukcji urządzenia oraz sposobie wykonania jego obudowy. Wybierając młot udarowy, zwróć uwagę na drążki do trzymania urządzenia; istotny jest sposób ich wyprofilowania, materiał powierzchniowy oraz zastosowanie dodatkowych rozwiązań stabilizujących.
Zastosowanie młotów udarowych w codziennej pracy
Młoty udarowe mogą być wykorzystywane w różnych pracach o charakterze budowlanym i remontowym. Skuwanie i burzenie ścian, wiercenie otworów, rozdrabnianie materiałów i kruszyw, ingerencja w strukturę podłogi, a także liczne inne zadania mogą być wykonane za ich pomocą. W użytku profesjonalnym młoty udarowe są wykorzystywane przede wszystkim do przebudowy dróg i wyburzania nieruchomości. W zastosowaniu prywatnym wykorzystuje się je do skuwania posadzek i ścian.
Młoty udarowe to stosunkowo drogie urządzenia. Jednak w zależności od Twoich potrzeb możesz sięgnąć po model nieco tańszy lub droższy. Do zastosowania domowego, wystarczy młot udarowy za kwotę zaledwie paruset złotych. W zupełności wystarczy urządzenie o mocy nominalnej około 1200 W oraz częstotliwości udaru na poziomie 4-5 tysięcy uderzeń na minutę.