Sterowniki PLC – pomoc w wyborze

0
317

Sterowniki PLC to programowalne systemy wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle oraz automatyce. Te niewielkich rozmiarów mikroprocesory pozwalają na pracę wielu maszyn, skomplikowanych układów technologicznych oraz automatyki budynkowej, przemysłowej (i nie tylko). Wśród obecnie dostępnych sterowników PLC znajdziesz rozmaite wersje, pochodzące zarówno od uznanych globalnych dostawców, jak i mniej znanych producentów. Poniżej przyglądamy się najważniejszym kwestiom użytkowym związanym z tą grupą sterowników oraz podpowiadamy jak krok po kroku należy je dobierać. 

Najważniejsze funkcje i zastosowanie sterowników PLC 

Zadania, jakie mogą realizować sterowniki PLC, są bardzo zróżnicowane. Dobrej jakości sterownik bardzo szybko przetwarza dane, inicjując wykonanie określonych czynności. Obecnie sterowniki PLC znajdują zastosowanie w niemal każdym zakładzie przemysłowym, linii produkcyjnej oraz montażowej. Wszędzie, gdzie pojawia się potrzeba wykonywania dużej ilości powtarzalnych czynności i procesów, można korzystać ze sterowników PLC. Ponadto używa się ich w obsłudze systemów domowych i mieszkalnych. Udostępniają wówczas możliwość sterowania urządzeniami domowymi przy użyciu urządzeń mobilnych. 

Sterowniki PLC i kwestie użytkowe 

Wybierając sterownik PLC należy zwrócić uwagę na kilka spraw użytkowych, które pomogą Ci odnaleźć model idealnie dopasowany do Twoich potrzeb i planów. Niezwykle ważna jest obecność wyświetlacza, który będzie czytelnie prezentował wszystkie dane i parametry pracy. Przyciski nawigacyjne sterowników powinny obsługiwać napięcie 12 oraz 24 V.

Ważną kwestią użytkową jest także obudowa danego sterownika, która powinna odznaczać się odpowiednim poziomem szczelności. Polecamy wybierać urządzenia o klasie szczelności IP65 lub nawet większej. Będą maksymalnie odporne na szkodliwy wpływ wilgoci oraz pyłków. Ponadto, sterowniki takie będą odporne na wysokie temperatury generowane przez otoczenie. 

Podział sterowników

Sterowniki PLC można podzielić na kilka grup, w zależności od ilości wejść i wyjść jakie się w nich znajdują. Pierwszą grupę tworzą sterowniki małe posiadające około 150 wejść. Są dedykowane do obsługi prostych obiektów – takich jak transportery, pompownie. Ich funkcjonalność jest ograniczona, podobnie jak możliwość programowania. 

Sterowniki średnie mają około 500 wejść i nadają się do rozbudowywania o kolejne moduły zewnętrzne. Jest to wybór osób poszukujących sterowników do większych i bardziej skomplikowanych układów. 

Ostatnią grupę tworzą sterowniki duże, w których liczba wejść przekracza 500. Są idealne do obsługi dużych obiektów i układów automatyki. Szczególnie jeśli wymagają one intensywnych i drobiazgowych regulacji oraz wykonywania na bieżąco wielu obliczeń arytmetycznych. Niezwykle ważna jest ich wysoka moc obliczeniowa, która pozwala na obsługę nawet najbardziej wymagających i powierzchniowo rozbudowanych linii produkcyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here