Place zabaw do twojego ogrodu

0
1292

Zabawa na świeżym powietrzu to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu dla niemal każdego dziecka. Jeśli dysponujemy dostępem do własnego ogródka, wówczas może on z łatwością zamienić się w krainę rodem z dziecięcych marzeń. Jak tego dokonać? Wystarczy odpowiednio zaaranżować jego wygląd i zaopatrzyć w odpowiednie przyrządy. Do tych ostatnich należą najróżniejszego typu huśtawki, zjeżdżalnie, ścianki, często połączone w jeden plac zabaw, o rozbudowanej konstrukcji. Dzięki jego zastosowaniu nasze dziecko znajdzie miejsce, w którym spędzi wiele godzin intensywnej zabawy. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiadamy – jakie znajdziemy potencjalnie dostępne place do zabaw do ogrodu oraz na co zwrócić uwagę przystępując do zakupu.

Plac zabaw a wiek dziecka

Bezpieczeństwo i zachowanie odpowiednich warunków to oczywiście podstawa każdej zabawy. Warto o tym pamiętać, bowiem na placach zabaw lubią bawić się dzieci w różnym wieku, a przez to – znajdują się na różnym etapie rozwoju psychoruchowego, mają odmienne predyspozycje i kompetencje do podejmowania określonej aktywności fizycznej.

Najczęściej, dzieci korzystające z placu zabaw pozostają pod nadzorem rodziców. Oczywiście, zależy to od wieku naszej pociechy – niemniej w wielu przypadkach nadzór osoby dorosłej jest nieodłącznym elementem zabawy. Dzieci w wieku poniżej trzech lat najbardziej lubią zabawy w piaskownicy. Ich „piaskowe królestwo” powinno być wyposażone w odpowiedni zestaw urządzeń – foremki, narzędzia ogrodowe (w wersji dla dzieci), wiaderka i inne.

Dzieci starsze lubią ruch i poznawanie własnych ograniczeń fizycznych. Każdy producent placów zabaw zdaje sobie z tego sprawę i dlatego często spotykamy place o rozbudowanej konstrukcji, pozwalające na wykonywanie dużej ilości ćwiczeń, figur i ruchów. Szczególnie atrakcyjne okazują się ściany wspinaczkowe, mosty sznurowe oraz inne elementy wymagające odpowiedniego nakładu sił. Także zjeżdżalnie i różnego typu „tory przeszkód” mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

Przyrządem idealnym dla dziecka w każdym wieku będzie trampolina. Chętnie korzystają z niej zarówno chłopcy, jak i dziewczęta. Rozłożenie trampoliny jest bardzo łatwe i szybkie, a ponadto samo urządzenie wykonane jest z lekkich materiałów, pozwalających na szybkie przeniesienie trampoliny w inne miejsce w ogrodzie, gdy zajdzie taka potrzeba.

Jakość placu a materiał wykonania – czyli jak kupować, by nie przepłacać

Przy wyborze konkretnych urządzeń powinniśmy zwrócić uwagę na ich praktyczne parametry. Do najważniejszych należy materiał, z którego zostało wykonane. Ma on wpływ zarówno na wytrzymałość danego urządzenia, jego odporność na obrażenia, jak i żywotność.

Najczęściej wybieramy place wykonane z dwóch rodzajów materiałów – drewna lub tworzyw sztucznych. Do tych ostatnich zalicza się przede wszystkim plastik. Drewno jest materiałem stosowanym chętnie ze względu na jego walory estetyczne oraz wytrzymałość. Konstrukcje drewniane mogą być używane przez kilkoro dzieci jednocześnie i nie stanowi to zagrożenia ich przeciążenia. Mimo to, drewno stawia określone wymogi w zakresie jego pielęgnacji. Szczególnie polecamy drewniane place zabaw znajdujące się w ofercie: 4iQ Group.

Plastik jest materiałem również wytrzymałym – zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę takie kwestie jak oddziaływanie czynników atmosferycznych. Jest odporny na wilgoć, niskie i wysokie temperatury, a także jest łatwy w czyszczeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here