Latem, kiedy słońce zachęca nas do spędzania czasu na zewnątrz, powinniśmy szczególnie uważać na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Długa ekspozycja może bowiem skończyć się odwodnieniem oraz oparzeniami. Aby uniknąć negatywnych dla zdrowia skutków, warto zapewnić sobie zaciemnione miejsce, w którym odpoczniemy nawet podczas dużych upałów.
Rodzaje parasoli ogrodowych
Parasol ogrodowy to sprawdzone rozwiązanie dla wszystkich, którzy podczas odpoczynku, pragną schować się przed słońcem. Odpowiednio dobrany, będzie stanowił doskonałą dekorację ogrodu i sprawdzi się zarówno podczas leniwego popołudnia z książką, jak i wesołych zabaw z dziećmi. Ochrona, którą daje ta mobilna alternatywa dla altanki czy dachu, sprawia, że odpoczynek na zewnątrz nabiera zupełnie nowego wymiaru.
Rozmiar parasola oraz jego konstrukcja ma ogromny wpływ na funkcjonalność tego rozwiązania. Trudny w obsłużeniu mechanizm i duży format, mogą wywoływać frustrację związaną z jego przenoszeniem czy zmianą pozycji. Warto więc wziąć ten czynnik pod uwagę i wybrać model idealnie dopasowany do naszych potrzeb.
Klasyczny parasol
Tradycyjny parasol stojący zachęca swoją dostępnością oraz ceną. Prosta konstrukcja sprawia, że zazwyczaj na takie rozwiązanie decydują się osoby, które jeszcze nie są pewne czy potrzebują parasola w ogrodzie. Niewysoki koszt mobilizuje do częstych metamorfoz – w zależności od koloru oraz formy innych dekoracji ogrodowych możemy pokusić się również o regularną wymianę naszego „przenośnego cienia”.
Klasyczne modele dostępne są w wielu wariantach. Jeśli zależy nam na dużej mobilności, wybierzmy parasol wbijany w ziemię. Jeśli chcemy umieszczać go przy stole, leżaku czy strefie zabaw naszych dzieci, koniecznie zdecydujmy się na taki, który posiada mocną podstawę, dającą stabilne podparcie.
Parasol na wysięgniku
Parasole na wysięgniku sprawdzają się w wielu sytuacjach. Możliwość regulacji długiego ramienia sprawia, że z łatwością ustawimy go w kilku pozycjach, dopasowując do czynności, którą właśnie wykonujemy oraz kąta padania promieni słonecznych. Takie modele wyróżniają się też łatwym montażem, co dla wielu osób stanowi niezaprzeczalną zaletę.
Parasol łamany
Parasol łamany to następca klasycznych, stojących parasoli. Duże czasze zapewniają ochronę przed słońcem, dzięki czemu z łatwością możemy zacienić taras nawet o znacznej powierzchni. Dzięki stabilnej konstrukcji oraz mocnej podstawie parasol ten coraz częściej wybierany jest przez właścicieli dużych i małych ogrodów.
Z jakich materiałów są wykonane dobre parasole ogrodowe?
Dobry parasol ogrodowy będzie łączył ze sobą kilka cech oraz funkcjonalności. Oprócz mocnej i stabilnej konstrukcji oraz możliwości dowolnej regulacji, zachwyci nas również wytrzymałym i łatwym w konserwacji materiałem. Dzięki temu niektóre parasole nadają się nie tylko na intensywne słońce, ale też z łatwością przetrwają niespodziewany deszcz.
Tkanina, z której wykonany jest parasol, pełni również ważną funkcję estetyczną. Te stworzone z naturalnych materiałów, idealnie wtopią się w sielskie klimaty ogrodu lub też mogą stanowić ciekawy wyróżnik dla nowoczesnych i modernistycznych konstrukcji. Większość z dostępnych materiałów zachwyca nas nie tylko swoją funkcjonalnością, ale też eleganckim i gustownym wyglądem.
Zanim wybierzemy odpowiedni parasol do swojego ogrodu, zwróćmy uwagę na gramaturę tkaniny (im wyższa, tym grubszy materiał) oraz sposób, w jaki została spleciona. Warto postawić na modele, które wyposażono w powłokę poliuretanową, gwarantującą odporność na działanie wody i zabrudzenia. Kolor odgrywa drugoplanową rolę, jednak może być niezwykle ważny w kontekście wypełnienia koncepcji aranżacyjnej.
Przed czym chroni parasol ogrodowy?
Solidny parasol z łatwością uchroni nas nie tylko przed nadmiarem promieni słonecznych, ale też może stanowić doskonałe schronie podczas letniego deszczu. Mocna konstrukcja stanowi bezpieczną przestrzeń dla dzieci, aby mogły one kontynuować zabawę niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Rozłożysta czasza zapewni cień również pozostałym domownikom, którzy biesiadując przy wspólnym stole czy też odpoczywając na ogrodowych leżakach, nie muszą martwić się panującą pogodą.
O czym należy pamiętać, wybierając parasol ogrodowy?
Słońce wykazuje największą aktywność pomiędzy godziną 10:00 a 15:00. To właśnie wtedy świeci ono najmocniej, a promienie słoneczne najintensywniej wnikają w głąb skóry. Długa ekspozycja jest więc niekorzystna nie tylko dla maluchów oraz osób starszych, ale dla każdego z nas.
Ciągłe przebywanie na słońcu ma negatywny wpływ przede wszystkim na nasze zdrowie oraz na kondycję skóry. Nawet gdy niebo wydaje się lekko zachmurzone, warto stosować kremy z filtrem oraz jak najczęściej korzystać z zacienionych miejsc. Parasol ogrodowy sprawi, że nie będziemy musieli rezygnować z czasu spędzonego na świeżym powietrzu niezależnie od pory dnia.
Wybierając odpowiedni model, pamiętajmy o tym, aby sprawdzić jego stabilność oraz wytrzymałość. Zwróćmy uwagę też na sposób otwierania oraz wielkość czaszy. Ciężkie mechanizmy, z którymi trudno sobie poradzić z pewnością będą frustrować nas jako przyszłych właścicieli.
Nie bez znaczenia jest też rodzaj materiału oraz estetyka wykonania. Parasol może bowiem współgrać z otoczeniem, harmonijnie wtapiając się w tło lub stanowić jego mocny akcent. Wybierzmy więc taki model, który po prostu nam się podoba, dzięki czemu z przyjemnością będziemy zerkać na niego podczas długiej i leniwej sjesty.
Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, na którym przeczytasz poradniki o aranżacji wnętrz i okien