Jak dbać o pościel, aby długo nam służyła

Czysta, świeża i pachnąca pościel pozwala na przyjemny i regenerujący sen. Jednak, aby zachowała ona swoją miękkość, prezencję i trwałość, powinna być odpowiednio pielęgnowana. Jak dbać o pościel, aby długo nam służyła?

Jak pielęgnować pościel? Najważniejsze zasady

Pościel przede wszystkim pełni funkcję praktyczną, chroniąc poduszki oraz kołdry przed zanieczyszczeniami, a także zapewniając ciepło podczas snu. Jednocześnie ich funkcją jest estetyka. Obecnie w sklepach znajdziesz szeroki wybór kompletów pościeli w różnych wariantach kolorystycznych i wzorach, co daje ogromne możliwości aranżacyjne. A przecież wygląd sypialni jest dość ważny. Odpowiednio dobrana pościel do elementów, które znajdują się w pomieszczeniu, sprawi, że całość będzie spójna i ciekawa. Aby pościel zachowała swoją prezencję, a także właściwości, warto ją systematycznie pielęgnować, prawidłowo przechowując i piorąc. Dzięki temu posłuży nawet przez kilka lat. Oczywiście jej miękkość czy trwałość zależy od materiału oraz jakości wykonania. Jednak, jeżeli nie będziesz stosować się do jej zasad użytkowania i pielęgnacji, to nawet najlepsza i najdroższa pościel się zniszczy znacznie szybciej. Jak dbać o pościel? Przedstawiamy najważniejsze zasady.

Pierwsze pranie

Przed pierwszym użyciem pościele należy wyprać i to niezależnie od tego, z jakiego są materiału. Co prawda, nie znajdziesz o tym informacji na metce, ale dobrze o tym pamiętać. Dlaczego? Dlatego, że na każdym etapie produkcji pościeli tkanina ma kontakt m.in. z maszynami, różnymi preparatami (barwnikami) i pracownikami. W efekcie pościel ma cały czas kontakt z ludźmi oraz elementami konstrukcyjnymi. Pranie od razu po zakupie pozwala zniwelować charakterystyczny zapach, usunąć resztki, które pojawiły się w procesie produkcji, a także nadać miękkość, co wpłynie na komfort snu.

Kolorowe komplety namocz w letniej wodzie

Przed pierwszym praniem wzorzyste, barwne pościele należy wymoczyć w letniej wodzie z dodatkiem specjalnego środku chemicznego lub octu. W ten sposób kolory nie stracą blasku i intensywności. W przypadku, gdy ominiesz ten etap, to w trakcie prania kolory mogą się wypłukać, a na tkaninie mogą pojawić się nieestetyczne przebarwienia.

Pierz pościel w zależności od materiału

Sposób prania pościel zależy od tego, z czego została wykonana. Staraj się wybierać komplety wysokiej jakości, które nie ulegną zniszczeniu po kilku praniach. Większość pościeli pierze się w niskiej temperaturze, aby zminimalizować ryzyko zdeformowania i utraty kolorów. Zaleca się również przewracanie poszewek na lewą stronę. W ten sposób chroni się tkaninę przed uszkodzeniami. Przed praniem koniecznie sprawdź zalecenia na metce i stosuj się do nich, aby pościel jak najdłużej zachowała swoje właściwości i zachowała walory estetyczne.

Stosuj odpowiednie środki

Niezwykle istotny jest wybór odpowiednich preparatów czyszczących do prania pościeli. Pamiętaj, że nie wszystkie detergenty będą odpowiednie do danego materiału. Dlatego stosuj środki dedykowane konkretnej tkaninie. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko zniszczenia pościeli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here