Jak dbać o łóżko w sypialni

Łóżko sypialniane to podstawowy element wyposażenia każdej sypialni. Odpowiednio dobrane zapewnia relaks oraz komfortowy sen. Jednocześnie pełni funkcję dekoracyjną. Aby zachowało swoje właściwości i walory estetyczne, powinno być odpowiednio pielęgnowane. Jak dbać o łóżko w sypialni?

Jak dbać o łóżko tapicerowane w sypialni?

Meble tapicerowane od wielu lat są najgorętszym trendem w aranżacji wnętrz. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim walorom estetycznym. Aby łóżka do sypialni zachowały swoją prezencję, należy o nie odpowiednio dbać. Sposób pielęgnacji uzależniony jest od tkaniny obicia.

Czyszczenie tapicerki bawełnianej

Jeżeli tapicerka wykonana jest z bawełny, to proces czyszczenia wymaga użycia specjalnej pianki, przeznaczonego do konserwacji tej tkaniny. Oczywiście w pierwszej kolejności dokładnie odkurzasz tapicerkę, a następnie aplikujesz preparat chemiczny. Przy pierwszym czyszczeniu warto zrobić test, aby mieć pewność, że odpowiednio dobrałeś środek. W tym celu nałóż środek chemiczny na skrawek tapicerki, najlepiej w najmniej widocznym miejscu, aby zobaczyć, czy środek się nadaje. Jeżeli nie będzie żadnej niepożądanej reakcji, nanieś piankę na całe obicie i pozostał na około godzinę. Dokładnie informacje znajdziesz na opakowaniu preparatu. Są to zalecenia producenta, do których należy się stosować. Po tym czasie usuń piankę za pomocą białej ściereczki. Przy mniejszych zabrudzeniach wystarczy, że przeprowadzisz taki proces jeden raz. W przypadku, gdy łóżko jest mocno zabrudzone albo jasne, konieczne będzie powtórzenie czyszczenia.

Czyszczenie tapicerki skórzanej

Zarówno skóra naturalna, jak i ekologiczna, wymaga delikatnej pielęgnacji i to na każdym etapie. Łóżko skórzane odkurzaj tylko i wyłącznie z użyciem miękkiej końcówki ze szczoteczką, aby uniknąć zarysowania łóżka. Tapicerkę należy systematycznie przecierać szmatką z wodą, a raz na jakiś czas użyć specjalnego preparatu, przeznaczonego do skórzanego obicia. Wszelkie zabrudzenia usuwaj miękką ściereczką z bawełny lub z mikrofibry.

Jeżeli łóżko jest z jasnej skóry i zabrudzenia mocno widoczne, to przygotuj roztwór z letniej wody i płynu do naczyń. Mieszankę nakładaj okrężnymi ruchami i delikatnie wycieraj ścierką. Jeżeli zależy Ci, aby skórzane łóżko zachowało swoją prezencję, musisz pamiętać o regularnych zabiegach konserwacyjnych. W tym celu zainwestuj w dobrej jakości środek konserwujący, który nakłada się po czyszczeniu mebla. Taki zabieg powinno powtarzać się co kwartał.

Czyszczenie tapicerki aksamitnej i welurowej

Aksamit i welur to tkaniny, które bardzo często wybierane są na obicie. Swoją popularność zawdzięczają wyjątkowym walorom estetycznym. Prezentują się pięknie, dodając pomieszczeniu klasy oraz nuty elegancji. I choć tkaniny re cieszą oko, to ich pielęgnacja nie należy do najłatwiejszych.

Podstawą pielęgnacji jest regularne odkurzanie przy użyciu szczotki z miękkim włosie albo miękką nakładką. Następnie można przejść do czyszczenia. Sprawdzi się tu roztwór z wody i amoniaku (dwie łyżki amoniaku na litr wody). Przygotowaną mieszankę wetrzyj w tkaninę i odczekaj godzinę. Po tym czasie wyczesz włosie miękką szczotką. Pamiętaj o jednej ważnej zasadzie – łóżka do sypialni obite welurem, czyści się zgodnie z kierunkiem ułożenia włosia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here