czym rozpuścić silikon

Silikon to bardzo praktyczny materiał budowlany, który powinieneś mieć w swoim domu, jeżeli często zdarza ci się samodzielnie przeprowadzać drobne prace remontowe lub naprawcze. Z jego pomocą bardzo łatwo poradzisz sobie ze sklejeniem różnych elementów, które z jakiegoś powodu przestały się ze sobą stykać. Wypełnisz szczeliny powstałe w urządzeniach sanitarnych, przez które może przeciekać woda. Wyrównasz także ściany i kafelki, zwłaszcza te występujące w kuchni bądź łazience. Jeżeli jednak zdarzy ci się nie do końca prawidłowo go nałożyć, będziesz musiał jakoś poradzić sobie z jego usunięciem.

No to czym rozpuścić silikon, aby szybciej się go pozbyć?

Czy domowe metody mogą okazać się w tym przypadku skuteczne, czy może jednak lepiej od razu sięgnąć po specjalistyczne produkty do czyszczenia?

Mogłoby się wydawać, że silikon nie jest szczególnie trudnym materiałem do usunięcia, ale niestety bywa wręcz odwrotnie. Aby skutecznie się go pozbyć, trzeba trochę pokombinować. Usuwanie silikonu może okazać się łatwe tylko w jednym przypadku – jeżeli niechcący pokryłeś nim powierzchnię o wysokim poziomie twardości, która z natury jest dość gładka. O ile tylko silikon nie zdążył jeszcze zeschnąć, spróbuj wyczyścić go w dość standardowy sposób.

czyszczenie

Zamocz gąbkę w ciepłej wodzie i wymocz ją w sporej ilości płynu do mycia naczyń, a następnie przenieś roztwór na plamę. Musisz całkowicie przykryć nią stworzoną substancją. Odczekaj teraz kilka sekund, a następnie zbierz cały silikon czystą gąbką lub ściereczką. Powinieneś także raz jeszcze umyć powierzchnię, ale tym razem zrób to samą wodą. Na samym końcu wytrzyj ją do sucha. Przetrzyj materiał ręcznikiem papierowym lub miękką ścierką wykonaną z czystej bawełny.

Tak naprawdę nie powinieneś dopuścić do sytuacji, w której silikon zeschnie na jakimkolwiek materiale. Jeżeli już do tego dojdzie, bardzo trudno ci będzie go usunąć. W takim przypadku nie próbuj jednak od razu go ścierać. Szorowanie plamy agresywnymi środkami nic ci nie da, a może tylko pogorszyć sytuację, dlatego od razu zrezygnuj z tej opcji. Bądź cierpliwy. Skoro silikonu póki co i tak nie dajesz rady usunąć, poczekaj, aż całkowicie on zaschnie i zrobi się bardzo twardy. Wtedy dopiero możesz przejść do działania. Oczywiście jego usunięcie wciąż nie będzie łatwe, ale przynajmniej stanie się możliwe. Teraz musisz znaleźć jakiś sposób na to, by rozpuścić wszystkie pozostałości po silikonie. Jeżeli akurat dysponujesz specjalnym rozpuszczalnikiem, wystarczy, że go zastosujesz – bez trudu poradzi sobie on z każdą plamą.

A czym rozpuścić silikon, jeżeli nie masz akurat pod ręką żadnego rozpuszczalnika czy innego mocnego środka chemicznego? Otóż takie preparaty świetnie zastąpi najzwyklejszy w świecie płyn do mycia naczyń. Nawet fachowcy budowlani bardzo często się nim posługują. Możesz więc spróbować nałożyć go w większej ilości na plamę, poczekać kilka minut, a potem spróbować ściągnąć nadmiar silikonu tępym narzędziem.

gąbka

Oczywiście rób to jak najbardziej delikatnie. Uważaj, aby przypadkiem nie zarysować czyszczonej powierzchni. Nie próbuj też mieszać płynu do mycia naczyń z wodą, gdyż taka mieszanka wykaże się znacznie słabszym działaniem i prawdopodobnie nie poradzi sobie z rozpuszczeniem silikonu. Działaj tak, jak to zostało opisane. Jeżeli wszystko zrobisz jak należy, już po kilku minutach będziesz mógł zapomnieć o plamie z silikonu.

Jest jeszcze jedna bardzo skuteczna metoda radząca sobie z rozpuszczaniem silikonu. Polega ona na zmrożeniu zanieczyszczonej powierzchni. Jeśli zatem wciąż zastanawiasz się nad tym, jak poradzić sobie ze sporych rozmiarów plamą, zamiast nacierać ją płynem i walczyć ze szpachelką, lepiej obłóż ją po prostu kostkami lodu. Poczekaj przez chwilę, aż silikon zrobi się twardy i zesztywnieje. Wtedy najprawdopodobniej sam zacznie się powoli kruszyć, a ty będziesz musiał jedynie mu w tym pomóc. Wszelkie pozostałości bardzo łatwo usuniesz żyletką lub średnio ostrym nożem. Dopiero gdy pozbędziesz się całego silikonu, możesz umyć powierzchnię wodą z płynem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here