czym pokryć dach

Czym pokryć dach, żeby był trwały i i jednocześnie dobrze wyglądał?

Takie pytanie zadaje sobie sporo osób, bo przecież zawsze znajdzie się ktoś, kto musi podjąć decyzję w tej kwestii. Możliwości jest nawet dużo, więc można wybierać do woli. Przyjrzyjmy się zatem tej kwestii i pokażmy, czym pokryć dach, żeby być zadowolonym. Zatem do rzeczy, żeby już niepotrzebnie nie przedłużać. Zacznijmy od klasycznej dachówki ceramicznej. Są osoby, które twierdzą, że ta nie ma sobie równych. Prawdę mówiąc, jest coś na rzeczy. Otóż, po pierwsze, dachówka ceramiczna jest pokryciem nader trwałym.

Swoje kosztuje, ale jednocześnie to inwestycja na długie lata, więc w ogólnym rozrachunku takie rozwiązanie jest jak najbardziej opłacalne. Po drugie, dachówka, niezależnie od wzoru, zawsze dobrze wygląda. A nie trzeba nikomu jakoś specjalnie tłumaczyć, że dach to jednak istota każdego budynku. Problem jednak w tym, że dachówka nie nadaje się na każdy rodzaj dachu. Bez problemu pokryjemy tym materiałem dach o dużym kącie nachylenia, natomiast nie zrobimy tego w przypadku dachów płaskich.

A jeszcze czym pokryć dach? Bardzo popularna jest w obecnej dobie blacha trapezowa. Zresztą, jeśli baczniej rozejrzymy się nawet w swoim najbliższym otoczeniu, stwierdzimy, że tak jest rzeczywiście. Nic w tym dziwnego, ponieważ trapezówka jest zdecydowanie tańsza od dachówki. Nie jest oczywiście tak trwała, ale też swoje wytrzymuje. Nie bez znaczenia jest tu na pewno odpowiednia konserwacja.

dach

Otóż, blachę, która leży na dachu już jakiś czas trzeba na nowo pomalować i w ten sposób łatwo przedłużamy jej żywotność. Prawda, że to proste. Taką pracę można wykonać nawet we własnym zakresie i będzie dużo taniej, bo zapłacimy tylko za farbę. Jasne, że nie zawsze takim pracom sprzyja dach, bo kiedy jest stromy, wówczas nie każdy zdecyduje się na niego wejść. Nie można bowiem zapominać o tym, że to jednak niebezpieczna praca, więc trzeba uważać i robić wszystko z głową. Życie i zdrowie są bezcenne, więc nie narażajmy się niepotrzebnie, bo nie warto.

Kolejny rodzaj pokrycia dachowego to blachodachówka. Przede wszystkim jest ona stosunkowo lekkie. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku starszych obiektów, których konstrukcja jest już nieco słabsza niż w przypadku nowego budynku. Kolejne jej zalety to stosunkowo szybki montaż. Istotnym atutem jest także cena. Oczywiście, że nie należy kupować najtańszej wersji, ale przynajmniej taką ze średniej półki, bo wówczas na jakiś czas będziemy mieli spokój z dachem. Wadą blachodachówki jest natomiast to, że posiada ona stosunkowo słabą izolacyjność akustyczną, więc w pomieszczeniach pod dachem bardzo mocno słychać intensywne opady deszczu, gradu czy wiatr. Ale i z tym problemem można sobie poradzić, odpowiednio izolując dach.

Innym jeszcze wyjściem jest zastosowanie pokryć bitumicznych. Ich walorem jest przede wszystkim to, że są one uniwersalne. Co to w ogóle znaczy? A no to, że dzięki swej elastyczności dopasowują się praktycznie do każdego rodzaju dachu. Nadają się więc zarówno na dach płaskie, jak i spadziste. Potencjalnych nabywców takich pokryć może przekonać też cena, która nie jest jakoś wygórowana.

na strychu

Propozycją mogą być też pokrycia dachowe z tworzyw sztucznych. Przed laty stosowano je przede wszystkim do przykrywania szop, wiat czy magazynów. W obecnej dobie kryje się nimi również domy mieszkalne. Doskonale takie rzeczy sprawdzają się też do zadaszenia tarasów czy basenów. Niewątpliwą zaletą pokryć z tworzyw sztucznych jest ich lekkość, ale też i ich wytrzymałość. Nie są to też rzeczy drogie.

No cóż, ten krótki przegląd daje już chyba jakąś odpowiedź na pytanie: czym pokryć dach? Ostateczną decyzję każdy zainteresowany musi podjąć sam., rozważając przy tym bardzo dokładnie wszystkie za i przeciw. Czasami trudno podjąć decyzję, ale w końcu każdy coś dla siebie znajdzie, bo wybór pokryć dachowych jest szeroki. Nie to, co w czasach słusznie minionych. Ale to już przeszłość i lepiej do niej nie wracać, bo tak naprawdę nie ma to najmniejszego sensu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here