Obserwując mniejsze lub większe budynki mieszkalne łatwo można zauważyć bardzo chętnie wykorzystywane balustrady wykonane ze szkła. Dlaczego balustrady szklane tak często są stosowane w budownictwie mieszkaniowym?
Przepisy budowlane rozsądnie przewidują zastosowanie balustrad wszędzie tam, gdzie potrzebne jest zabezpieczenie korzystających osób przed upadkiem z dużej wysokości. A zatem balustrady są niezbędne nie tylko przy najróżniejszych zewnętrznych czy wewnętrznych schodach, ale także na balkonach, tarasach oraz płaskich dachach. Tego typu powierzchnie mogą być projektowane oczywiście nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale także w biurowcach, rozmaitych budynkach użyteczności publicznych oraz obiektach handlowo usługowych i galeriach handlowych. W nowoczesnej architekturze doskonale spisują się balustrady w całości wykonane ze szkła. Również w budynkach mieszkalnych bardzo chętnie wykorzystuje się szkło do wykonywania tego typu przegród – dotyczy to szczególnie balkonów oraz tarasów.
Balustrady ze szkła – jaka budowa?
Rzecz jasna podstawowym materiałem z jakiego wykonywane są tego typu balustrady to szkło. Tylko oczywiście musi być to szkło wytrzymałe – nie tylko wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, ale także w przypadku zastosowań zewnętrznych, także na duże różnice temperatur. Wiadome jest, że każdy materiał pod wpływem zmieniających się temperatur na swój sposób ‘pracuje’, rozszerza lub zmniejsza swoją objętość. Szkło stosowane w balustradach zewnętrznych musi być na tyle wytrzymałe, by pod wpływem bardzo wysokich mrozów nie ulec uszkodzeniu. Wytrzymałość mechaniczna jest oczywiście nieodzowna przy tego typu konstrukcjach. Dlatego do wykonywania przeszkleń w balustradach wykorzystuje się specjalne szkło bezpieczne, w profesjonalnej nomenklaturze nazywane także szkłem budowlanym. Jak jest ono wykonywane? Gruba tafla szkła budowlanego stworzona jest z kilku cieńszych warstw szkła połączonych ze sobą odpowiednim trwałym spoiwem. Tego rodzaju przeszklenia charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością zarówno pod względem czynników mechanicznych jak i termicznych. Materiał ten jest nazywany bezpiecznym z uwagi na to, co się z nim dzieje w przypadku rozbicia. Otóż spoiwo, które jest wykorzystane pomiędzy poszczególnymi warstwami szkła sprawia, że nawet, gdy tafla ulega rozbiciu, wszystkie jej elementy nadal pozostają na miejscu, dzięki czemu nie mogą wyrządzić żadnej szkody znajdującym się w pobliżu osobom .
Chociaż balustrady z firmy Pan-Szklarz.pl, o których mówimy są w całości wykonane ze szkła, to oczywiście potrzebne są także inne materiały, które mogą stanowić solidną konstrukcję. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu stopy aluminium lub stal nierdzewną. Są to materiały bardzo wytrzymałe, ale też co bardzo istotne, są one niepodatne na nieprzyjazne warunki atmosferyczne, dzięki czemu cały system balustrad może elegancko i nowocześnie prezentować się całymi latami.
Dlaczego szkło?
Oczywiście w produkcji balustrad z powodzeniem wykorzystuje się wiele najróżniejszych materiałów. Dostępne są również na rynku materiały, które doskonale imitują szkło, należy do nich na przykład poliwęglan, który również jest przezroczysty, a jednocześnie charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością mechaniczną. Dlaczego zatem nadal stosuje się zatem szkło? Olbrzymią zaletą szkła jest jego transparentność, przezroczyste przegrody sprzyjają tworzeniu wrażenia przestrzeni. Szkło jest także materiałem bardzo trwałym, obojętnym chemicznie oraz łatwym w utrzymaniu czystości. W porównaniu z przezroczystymi tworzywami sztucznymi takimi jak poliwęglan czy plexi, szkło nadal jest materiałem stosunkowo niedrogim w produkcji. Dla wielu inwestorów duże znaczenie ma także 100 procentowa naturalność szkła.
Artykuł opracowany przy współpracy z firmą szklarską Binglass. Ta znana w województwie dolnośląskim marka specjalizuje się między innymi w produkcji oraz instalacji nowoczesnych systemów balustrad szklanych. Firma Binglass obsługuje zarówno klientów indywidualnych jak i odbiorców hurtowych z Polski oraz Europy.