Styropian dociepleniowy

Mówiąc o technologiach termoizolacyjnych, nie można pominąć styropianu. Jest to materiał o specyficznej strukturze, dzięki której znajduje on zastosowanie w wielu różnych systemach ociepleniowych. Co warto o nim wiedzieć?

Styropian – co to jest?

Styropian, zwany zamiennie polistyrenem, to tworzywo zapewniające bardzo dobre właściwości termoizolacyjne (współczynnik przewodności wynoszący około 0,025 – 0,03) i akustyczne. Materiał ten jest lekki, łatwy w montażu i jednocześnie – ze względu na swe właściwości – wykonana z niego powłoka nie jest zbyt gruba. Styropian do dociepleń jest proponowany zwłaszcza tym osobom, które poszukują prostego, skutecznego, a zarazem budżetowego rozwiązania termoizolacyjnego.

Skąd biorą się niezwykłe właściwości styropianu? Wynikają one z zamkniętej struktury komórkowej. Oznacza to, że wewnątrz niego znajduje się mnóstwo komórek z zamkniętym wewnątrz powietrzem. Szacuje się nawet, że aż 99% tego tworzywa stanowi otaczająca nas mieszanka gazowa. Dzięki temu styropian do dociepleń jest:

  • odporny na działanie wilgoci (nienasiąkliwy),
  • lekki, dzięki czemu unosi się na wodzie,
  • odporny na przemoczenie i działanie mrozu.

Czym jest tworzywo XPS? Do jakich zastosowań jest wykorzystywane?

Wykorzystywany w budownictwie styropian do dociepleń to materiał o dość specyficznych właściwościach. W porównaniu do klasycznego polistyrenu ma on znacznie bardziej spienioną strukturę, dzięki czemu jego właściwości izolacyjne są dużo lepsze. Modyfikacja XPS oznacza również, że tworzywo to charakteryzuje się następującymi właściwościami:

  • większą gładkością, co ma istotne znaczenie podczas układania ocieplenia i ograniczenia ryzyka wystąpienia mostków termicznych,
  • zwiększoną wytrzymałością mechaniczną, w tym odpornością na obciążenia i inne oddziaływania kinetyczne,
  • brakiem pustek powietrznych, które pogarszałyby właściwości izolacyjne styropianu.

Warto dodać, że styropian do dociepleń może mieć krawędzie o dość zróżnicowanym kształcie. Największą popularnością cieszą się rozwiązania płaskie, a także pióro – wpust. Te ostatnie umożliwiają stworzenie wytrzymałego i stabilnego połączenia, które charakteryzuje się minimalnym współczynnikiem przenikania ciepła.

Styropian do dociepleń XPS wykorzystywany jest zwykle w roli izolacji przyziemia, zewnętrznych ścian piwnic, a także nadproży, podokienników, balkonów, dachów płaskich, posadzek i murów warstwowych.

Reasumując, styropian XPS to rozwiązanie, które warto polecić każdemu, kto chce zbudować stabilną powłokę ociepleniową i cieszyć się obniżonymi rachunkami za energię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here