Rodzaje systemów kominowych- co warto o nich wiedzieć, przed wyborem danego rozwiązania

System kominowy pełni bardzo ważne zadanie, gdyż odprowadza produkty spalania, które powstają podczas ogrzewania obiektu oraz w czasie odprowadzania zużytego powietrza wentylacyjnego. Na rynku spotkać można wiele nowoczesnych systemów kominowych, które można podzielić na liczne kategorie. Jakie są znane rodzaje kominów?

Rodzaje systemów kominowych ze względu na pełnione funkcje

Główny podział systemów kominowych dzieli je na zadania, jakie mają pełnić w danym obiekcie. Można wymienić kominy spalinowe, dymowe, wentylacyjne oraz techniczne. Systemy kominowe spalinowe odprowadzają wszelkie produkty powstające podczas spalania paliwa grzewczego w urządzeniu. Kominy spalinowe znajdują też zastosowanie w instalacjach okapów, obecnych w kuchniach. Uniemożliwiają one niszczenie konstrukcji podczas kontaktu ze szkodliwym kondensatem. Ważną cechą jest ich niski stopień nasiąkliwości. Jeśli chodzi o kominy dymowe, to ich celem jest odprowadzanie spalin, takich jak: gazy, para wodna, sadze czy pyły. Takie systemy kominowe sprawdzają się w przypadku kotłów na drewno, pellet i węgiel. Kominy dymowe charakteryzują się odpornością na wahania temperatur. Kominy wentylacyjne odprowadzają z wnętrza obiektu zanieczyszczone powietrze. Są niezbędne w pomieszczeniach bez okien (kotłownie, toalety, garaże łazienki). Systemy techniczne służą do poprowadzenia okablowania oraz elementów powiązanych z kanalizacją sanitarną.

Podział systemów ze względu na miejsce ich lokalizacji

Systemy kominowe można podzielić także na te wewnętrzne i zewnętrzne. Te pierwsze, to konstrukcje znajdujące się w centralnej części budynku, niezwiązanie z obiektem albo związane ze ścianą nośną i poprowadzone jako ściana kominowa. Jak sama nazwa mówi, komin zewnętrzny prowadzony jest na zewnątrz budynku. Może być powiązany z obiektem czy też wolno stojący.

Podział kominów ze względu na zastosowany materiał konstrukcyjny

Jeśli chodzi o użyty do ich budowy materiał, możemy wyróżnić:

  • systemy murowane- wykorzystywane głównie do odprowadzania spalin kotłów oraz otwartych kominów i starych pieców kaflowych,
  • systemy betonowe- używane w przypadku kotłów na olej i inne paliwa stałe,
  • systemy stalowe- sprawdzają się do odprowadzania spalin z kotłów olejowych, kondensacyjnych i gazowych,
  • systemy ceramiczne- znajdują zastosowanie zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie.

Warto dodać, że istnieje jeszcze podział ze względu na konstrukcję obudowy. Można więc wyróżnić kominy jednowarstwowe i wielowarstwowe. Bogaty wybór wysokiej klasy rozwiązań można znaleźć w ofercie firmy Pekabet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here