Zbrojenia kompozytowe jako alternatywa dla klasycznych zbrojeń metalowych
Branża budowlana z coraz większym zainteresowaniem spogląda na zbrojenia kompozytowe jako na efektywną alternatywę dla tradycyjnych zbrojeń stalowych. Dostawcy siatek i prętów kompozytowych (dwa najpopularniejsze rodzaje zbrojeń budowlanych tego typu) na polskim rynku oferują coraz szerszy wybór materiałów wykonanych z najwyższej jakości tworzyw, które mają wiele atutów dla firm zajmujących się konstrukcjami budowlanymi
Główne zalety zbrojeń kompozytowych
Podstawowym atutem zbrojeń kompozytowych (epoksydowych) jest wysoka trwałość oraz elastyczność konstrukcji. W porównaniu z tradycyjnymi prętami stalowymi, pręty kompozytowe mają dwu- lub trzykrotnie wyższą wytrzymałość na zerwanie, co znacznie poprawia parametry jakościowe konstrukcji budowlanych.
Zbrojenia kompozytowe mają także bardzo dobrą spoistość, co sprawia, że są to materiały lekkie (kilkukrotnie lżejsze od stali). W związku z tym przekłada się to na mniejszą płaszczyznę rozliczeniową niż w przypadku prętów stalowych. Jest to bardzo istotna zmienna dla obniżenia kosztów konstrukcji budowlanych. Dodatkowo na obniżenie kosztów wpływają także standardowo mniejsze średnie prętów epoksydowych.
Inną zaletą rozwiązań kompozytowych jest odporność na korozję oraz lepsza efektywność funkcjonowania w niskich temperaturach. Spowodowane jest to właściwościami fizyko-chemicznymi materiałów, z których wykonane są tego rodzaju elementy montażowe. Zbrojnie kompozytowe jest odporne na działania zarówno niskich, jak i wysokich temperatur (sięgających nawet +1000 stopni Celsjusza).
W końcu zastosowanie prętów kompozytowych ma także wymiar ekonomiczny i ekologiczny. Chodzi przede wszystkim o to, że tego rodzaju materiały w minimalnym stopniu przewodzą ciepło (przewodność niższa ponad 100 razy niż w przypadku rozwiązań stalowych), w związku z czym znacznie obniżają straty ciepła różnych konstrukcji budowlanych.
Różne rodzaje zbrojeń kompozytowych
Poszczególne właściwości prętów i innych budowlanych elementów kompozytowych mogą się od siebie nieco różnić w zależności od zastosowanych tworzyw. W zależności od rodzaju włókien zastosowanych do danej konstrukcji pręta można wyróżnić pręty z włókien węglowych, szklanych, aramidowych czy bazaltowych. Pręty z poszczególnych włókien mogą być także oferowane w postaci siatek. Rozmiary prętów i siatek mogą być obecnie dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów – w szczególności odbiorców hurtowych z branży budowlanej.