Wiadomo na pewno, że odszkodowanie za wypadek przy pracy przysługuje również osobom, które doznały uszczerbku na zdrowiu podczas wykonywania zawodowych obowiązków, nawet wtedy, kiedy nie są zatrudnione z tytułu umowy z pracodawcą. Pamiętaj jednak, że istnieją zupełnie inne przesłanki, w obliczu których możesz mieć problem z otrzymaniem tego rodzaju świadczenia. Sprawdź, kiedy odszkodowanie za wypadek w pracy Ci nie przysługuje.
Kto nie otrzyma odszkodowania za wypadek w pracy?
Jeśli do wypadku w pracy doszło w wyniku Twojego niedbalstwa, nie otrzymasz odszkodowania. Dokładnie taka sama sytuacja dotyczy osób, które nie zachowały należytej staranności czy odpowiedzialności albo wykonywały zawodowe obowiązki bez uprawnień i zgody, czy wiedzy pracodawcy. Zasadne są tutaj przepisy BHP i jeśli nie były przestrzegane w momencie wypadku w pracy, świadczenie odszkodowawcze raczej nie zostanie przyznane.
Co więcej, odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy nie należy się osobom, które doznały uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku po godzinach pracy i bez wiedzy oraz zgody pracodawcy.
Odszkodowanie za wypadek w pracy nie przysługuje również osobom, które w chwili wypadku były pod wpływem alkoholu albo środków odurzających.
Kto odpowiada za wypadek przy pracy?
To pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia odpowiednich, bezpiecznych warunków w miejscu zatrudnienia. Pamiętajmy jednak, że większość wypadków w pracy następuje w wyniku niewłaściwego zachowania samych pracowników. Wykonywanie obowiązków bez uprawnień, niezachowanie należytej staranności, brak przestrzegania przepisów BHP, to tylko niektóre przyczyny wypadków. Warto wiedzieć, że za wypadek w pracy może zostać ukarany nie tylko pracownik, na przykład brakiem odszkodowania, ale również pracodawca.
Artykuł powstał na podstawie wiadomości merytorycznych użyczonych przez kancelariakowalski.pl
Więcej informacji: https://szansadzieciom.pl/pomoc-frankowiczom-jak-uniewaznic-kredyt-frankowy/