Ocieplenie starego domu

Wilgoć w ścianach jest istotnym problemem dla konstrukcji budynku i może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak uszkodzenia strukturalne, koszty napraw i utratę wartości nieruchomości. Dlatego ważne jest monitorowanie wilgotności ścian i usuwanie wilgoci w celu utrzymania zdrowej i wytrzymałej konstrukcji budynku.

Dlaczego wilgotne ściany to problem nie tylko zdrowotny, czyli co może stać się z budynkiem długotrwale zasolonym i zawilgoconym

Wilgoć może przenikać przez porowate materiały budowlane takie jak cegła, beton czy drewno. Kiedy wilgoć wniknie do ściany, może skutkować jej wchłanianiem, co prowadzi do zmniejszenia wytrzymałości materiału. Wilgotne ściany są bardziej podatne na pękania, osłabienie struktury i uszkodzenia konstrukcyjne. Dodatkowo, wilgoć może wpływać na metalowe elementy konstrukcyjne, takie jak stalowe pręty czy zbrojenia. Kiedy metal jest narażony na wilgoć, może dojść do korozji, czyli procesu utleniania i degradacji metalowej struktury. Korozja powoduje utratę wytrzymałości metalu i może prowadzić do uszkodzenia konstrukcji budynku.

Wilgoć oczywiście sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów na ścianach. Ich obecność nie tylko jest nieestetyczna, ale także może wpływać na klimat wewnętrzny, a także zdrowie mieszkańców budynku. Pleśnie i grzyby mogą wywoływać alergie, problemy oddychania i zwiększać ryzyko infekcji.

Wilgoć w ścianach to też wyższe rachunki za ogrzewanie budynku

Wilgoć w ścianach prowadzi do pogorszenia izolacyjności termicznej budynku. Wilgotne ściany przewodzą ciepło bardziej skutecznie niż suche, co prowadzi do ubocznej utraty energii i wyższych kosztów ogrzewania lub chłodzenia budynku.

Jak ociepla się ściany zawilgocone?

Po usunięciu przyczyny wilgoci, należy zadbać o izolację termiczną ścian. Można to zrobić poprzez nałożenie warstwy izolacyjnej, takiej jak płyty styropianowe lub wełna mineralna, na zewnętrzną powierzchnię ścian. Izolacja termiczna pomoże zmniejszyć przenikanie zimnego powietrza i utrzymanie ciepła wewnątrz budynku.

Nie powinno się położyć styropianu na zawilgocone ściany. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się tutaj wełna mineralna lub specjalny tynk ciepłochronny. Styropian nie jest przeznaczony do stosowania na mokrych powierzchniach lub na ścianach, które mogą być pod wpływem wilgoci. Zawilgocone ściany mogą wymagać naprawy lub osuszania przed zastosowaniem izolacji, aby uniknąć pogorszenia problemu wilgoci. W przypadku zawilgoconych ścian zaleca się skonsultować się z fachowcem w celu odpowiedniego zabezpieczenia przeciwwilgociowego i wybrania odpowiedniej metody izolacji.

Tynkowanie zawilgoconych ścian

Do tynkowania zawilgoconych ścian najlepiej użyć tynków hydrofobowych. Tynki termoizolacyjne hydrofobowe są odporne na wilgoć i mogą przywrócić estetyczny wygląd ścianom dotkniętym wilgocią. Istnieje wiele różnych rodzajów tynków hydrofobowych, w tym tynki mineralne (np. dobry tynk perlitowy), tynki silikonowe i tynki akrylowe. O tym, jaki tynk na wilgotne ściany wybierzemy, decyduje konkretna sytuacja i rodzaj wilgoci, która wpływa na ściany. Przed przystąpieniem do tynkowania zaleca się również usunięcie przyczyny wilgoci oraz przygotowanie ścian, na przykład poprzez oczyszczenie ich z pleśni i grzybów. W przypadku silnej wilgoci lub innych poważniejszych problemów z zawilgoceniem budynku zaleca się skonsultowanie się z fachowcem, który pomoże w doborze odpowiedniej metody rozwiązania problemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here