czyszczenie kostki brukowej


Czyszczenie kostki brukowej to jeden ze stałych punktów programu podczas wiosennych prac porządkowych, jakie przeprowadzamy po okresie zimowym. Czy usunięcie trawy i mchu z bruku wystarczy, by poczuć wiosnę?

Sezon letni już tuż, tuż, wiosna w pełni a Ty nadal nie uporządkowałeś swojego podwórka z kostką brukową? Czyszczenie kostki brukowej to zadanie, które możesz zrealizować całkowicie samodzielnie. W naszym poradniku przeprowadzimy Cię przez wszystkie kroki, od A do Z. Zapewne chciałbyś przed przystąpieniem do działania i profesjonalnym myciem kostki brukowej dowiedzieć się, w jaki sposób zrobić to poprawnie. Dobrze trafiłeś, w tym artykule, fachowcy z firmy Kastelnik przekażą Ci wszystkie wskazówki dotyczące efektywnego czyszczenia bruku wokół domu lub firmy. Zapraszamy do wiosennej lektury i życzymy miłego czytania.

Czyszczenie kostki brukowej zaczynamy od uporządkowanie podwórka

Porozrzucane sprzęty ogrodowe, liście, które nie zostały sprzątnięte jesienią, osady atmosferyczne. Jest to dla ciebie znajomy widok? Oznacza to, że powinieneś jak najszybciej przed myciem kostki brukowej to uporządkować. To niezwykle ważna kwestia, ponieważ bez tego nie będziemy mieli dobrego dojścia do całej powierzchni bruku, jeśli nie usuniemy z niego zbędnych rzeczy. Dla uzyskania estetycznego wyglądu podjazdu nie wystarczy tylko schowanie grabek, czy zmiecenie liści do kosza. Wiosna to dobry czas, by się w odpowiedni sposób zabrać do mycia kostki brukowej.

Pamiętaj o następujących rzeczach:

  • odpowiednim wyposażeniu ochronnym podczas pracy: rękawicach ogrodniczych, dużych workach na biodegradowalne śmieci itp.;
  • schowaniu i zabezpieczeniu zbędnych sprzętów z podjazdu, kosza na śmieci, ozdób ogrodowych;
  • jeśli jesteś po remoncie, pamiętaj o usunięciu z podwórka gruzu budowlanego, czy też innych części zaliczających się do materiałów budowlanych;
  • w przypadku, gdy mamy obok bruku trawę, warto zadbać o to, by była ona skoszona;
  • nie zapomnij o zabezpieczeniu roślin.


Mycie kostki brukowej – zamiatanie podjazdu na dobry początek

Mycie kostki brukowej nie będzie możliwe bez odpowiedniego przygotowania podłoża. Na podwórku z brukiem nie może być różnego rodzaju pozostałości, w tym tych naturalnych, jak i chemicznych. Do tych naturalnych wliczają się m.in. liście, czy też gałązki, natomiast te chemiczne to np. pozostałości po remoncie, typu gruz, różnego rodzaju pianki. Należy pamiętać też o usunięciu chwastu. Jak pozbyć się chwastów? Za pomocą noża lub myjką wysokociśnieniową. Jeśli chcemy wykonać to sprawnie i efektywnie powinniśmy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, w tym m.in. o przyborach. W ich skład może wchodzić np. szczotka do czyszczenia kostki, środki do mycia i urządzenie Kärcher do mycia bruku, wiaderka, czy też worki i rękawice. To nie wszystko,  również przydać mogą się taczki oraz specjalistyczny kontener na dany rodzaj zanieczyszczeń.

Gruz oddamy w inne miejsce, natomiast liście, czy trawa mogą być składowane w celu powstania kompostu. Producenci sprzętów ogrodowych oferują profesjonalną zamiatarkę, która sprawdzi się idealnie, gdy zwykła szczotka nie zdaje egzaminu. Jednakże należy tutaj pamiętać o tym, aby była ona zalecana do rodzaju bruku. Przed zakupem, czy użyciem warto zapytać producenta lub sprzedawcę o tę informację. Kostka brukowa, której materiał nie jest podatny na szczotkę drucianą, może ulec zniszczeniu, a wtedy będziemy mieć podwójny problem, nie tylko z zanieczyszczeniami, ale i ze zdefektowanym brukiem.

Jak zacząć mycie wysokociśnieniowe kostki brukowej?

Na początku powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki rodzaj kostki brukowej posiadamy i jaki zastosować do tego rodzaj preparatu i sposób aplikacji. Od razu zaznaczamy, że warto przyłożyć się do czyszczenia kostki brukowej, ponieważ efekt będzie na dłużej, a sama jego konstrukcja nie ulegnie zniszczeniu. Na początku wyróżnimy tutaj myjkę ciśnieniową, ponieważ jest to najpopularniejsza metoda mycia bruku. Jakie ma zalety? Przede wszystkim wypłukuje ze wszystkich szczelin zanieczyszczenia np. mech, a dzięki silnemu strumieniowymi wody z chropowatej powierzchni likwiduje brud. To idealna metoda do czyszczenia bruku, na co dzień lub z zanieczyszczeń naturalnych. Natomiast należy wspomnieć o tym, że nie usunie on takich plam jak np. olej czy tłuszcz.

Tutaj musimy zastosować specjalistyczną chemię, ze zwróceniem uwagi na to, czy możemy je użyć do rodzaju bruku, jaki posiadamy. Profesjonalne preparaty do mycia kostki brukowej kupimy w sklepach ogrodniczych, czy też budowlanych. Powinniśmy także pamiętać o tym, że tego typu zabrudzenia najlepiej czyścić na ciepło, czyli gorącą wodą pod ciśnieniem. W ciężkich przypadkach niektóre profesjonalne firmy czyszczące kostkę brukową stosują metodę mycia suchym lodem. Do jednej z nich należy przedsiębiorstwo Kastelnik, które oferuje kompleksowe czyszczenie kostki brukowej, w skład którego należy przygotowanie i zabezpieczenie bruku do mycia oraz dopasowanie odpowiedniego sprzętu, czy środków chemicznych.


Impregnacja kostki brukowej – opnie fachowców

Po odpowiednim czyszczeniu kostki brukowej powinniśmy pamiętać o tym, że warto zadbać o jej impregnacje, czyli o ochronę przed codziennym użytkowaniem. Większość producentów sprzedaje kostkę brukową już zabezpieczoną wstępnie przed ciężkimi warunkami atmosferycznymi. Jeżeli nie mamy takiego produktu, impregnacje powinno się wykonać od razu po zamontowaniu kostki brukowej, ponieważ zdecydowanie niweluje to prawdopodobieństwo wchłonięcia ciężkich zanieczyszczeń. Impregnacja jest więc obowiązkowa po położeniu nowego bruku. Teraz kolejne pytanie – czym impregnować? Najlepiej zabezpieczać stosując profesjonalny impregnat do czyszczenia kostki brukowej. ,

Jest wiele opinii fachowców dotyczących środków do zabezpieczenia kostki brukowej. Oczywiście z użyciem profesjonalnych preparatów impregnujących kostkę brukową efekt będzie najlepszy. Pamiętać należy o tym, że powinniśmy to wykonywać regularnie, ponieważ środek impregnujący jest wypłukiwany np. przez opady atmosferyczne.  Przed ponownym nałożeniem specyfiku, poprzednią warstwę powinniśmy ściągnąć. Jak usunąć impregnat? Dedykowanym do tego preparatem. Jeśli nie czujemy się pewnie i boimy się wykonać to samodzielnie, możemy zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy czyszczącej kostkę brukową. Wykona ona zlecenie sprzątania i zamiatania bruku, przeprowadzi mycie ciśnieniowe na gorąco, a na koniec zaimpregnuje cały podjazd.

Czyszczenie kostki brukowej nie jest więc trudne, lecz trzeba zgłębić w tym celu trochę wiedzy i wygospodarować odrobinę czasu. W przeczytanym przez Ciebie artykule dowiedziałeś się o tym, jak krok po kroku przebiega czyszczenie bruku. Pamiętaj jednak, że wszystko zależy od tego, jaki rodzaj kostki posiadasz oraz jakie wystąpiły na niej zabrudzenia, wówczas docelową metodę dopasować trzeba indywidualnie. Inaczej czyścimy zwykłą kostkę brukową a inaczej kostkę granitową.

W przypadku tej ostatniej zużyjemy dużo więcej piasku na wypełnienie szczelin po myciu ciśnieniowym. Pamiętaj, na początku porządkujemy całe podwórko, chowamy zbędne przedmioty, następnie zamiatamy, a potem zabieramy się za docelowe mycie kostki brukowej, na końcu warto jej powierzchnię zaimpregnować środkiem hydrofobizującym. Pamiętaj o tym, że jeśli nie jesteś pewny, czy sobie poradzisz, zawsze możesz skorzystać z pomocy i zatrudnić profesjonalną firmę, która specjalizuje się w usłudze, takiej jak profesjonalne czyszczenie kostki brukowej. W ten sposób  zaoszczędzony czas przeznaczysz na swoje ulubione hobby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here