Drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne są niezbędnym elementem każdego budynku, zarówno domku jednorodzinnego, jak i budynku wielorodzinnego. Obecnie można wybierać spośród ich wielu różnych wariantów, w tym drzwi pojedynczych i podwójnych. Przyjrzyjmy się obu tym typom w kontekście domku jednorodzinnego.

Decyzja o rozmiarze drzwi jako jedna z pierwszych

Warto pamiętać, że decyzję o tym, jakie drzwi zamontujemy w domu, należy podjąć już na etapie planowania budowy domu. Aby wstawić ich konkretny rozdział niezbędne będzie utworzenie wykuszu o adekwatnych rozmiarach, dostosowanych do szerokości drzwi jedno- lub dwuskrzydłowych. Decyzja ta z reguły jest decyzją na wiele lat, ponieważ niewiele osób jest gotowych na to, aby podczas remontu zmieniać drzwi wejściowe. Dlatego też decyzję tę należy uważnie przemyśleć.

Drzwi jednoskrzydłowe do mniejszej sieni

Jeśli w planie twojego domu znajduje się stosunkowo mała sień, z której wiele par drzwi prowadzi do kolejnych pomieszczeń, przykładowo do garażu, kotłowni i głównego holu w domu, najlepszym wyborem mogą okazać się drzwi jednoskrzydłowe. Są one stosunkowo niewielkie i będzie z nimi łatwiej rozmieścić nie tylko kolejne pary drzwi, ale także meble, które chcesz wstawić do swojej sieni.

Drzwi jednoskrzydłowe sprawdzą się także w małej sieni ze względów optycznych, ponieważ nie będą sprawiać przytłaczającego i dominującego w tym pomieszczeniu wrażenia.

Drzwi dwuskrzydłowe: wygodne, szerokie przejście

Jeśli zastanawiasz się, pod jakim względem drzwi podwójne zewnętrzne mogą być dla ciebie lepsze, z całą pewnością możesz po nie sięgnąć, jeśli zależy ci na możliwości łatwego wnoszenia większych rzeczy do domu. Będzie to oczywiście bardzo pomocne podczas wykańczania, remontu i meblowania domu.

Jednocześnie jednak większa ilość miejsca po otwarciu dwóch połówek może spodobać ci się w innych chwilach, na przykład w trakcie wakacyjnego wyjazdu. Jeśli posiadasz spore walizki i torby, na pewno docenisz to, że nie obijasz się nimi o framugi czy ściany.

Dwuskrzydłowe drzwi zewnętrzne to także doskonała propozycja do domów, w których mieszkają osoby niepełnosprawne. Wprawdzie wózek inwalidzki czy balkonik mieszczą się w standardowych, jednoskrzydłowych drzwiach bez problemu, ale znacznie wygodniej będzie nimi przechodzić lub przejeżdżać przez większe wejście wraz z asystą opiekuna.

Indywidualne dopasowanie parametrów i wyglądu

Zarówno drzwi dwuskrzydłowe, jak i jednoskrzydłowe powinny być dopasowane do szczegółowych wymagań użytkownika. Dlatego warto porównać kilka ich modeli pod względem grubości, wyciszenia czy izolacji cieplnej. Niemniej istotne będą także parametry bezpieczeństwa, takie jak zamki antywłamaniowe czy ozdobna, zbrojona szyba.

Drzwi o jednym albo dwóch skrzydłach należy też dopasować do wyglądu całego domu. To bardzo ważny aspekt, ponieważ w zależności od rozplanowania całej bryły oraz ganku lub tarasiku różne modele drzwi mogą prezentować się lepiej bądź gorzej. To wrażenie musi być wzięte pod uwagę, aby dom prezentował się idealnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here