Czy mech chrobotek trzeba podlewać? Poznaj odpowiedź na to oraz inne najczęściej zadawane pytania dotyczące mchu dekoracyjnego!

0
3438

Choć chrobotek reniferowy powszechnie nazywa się mchem, w rzeczywistości jest porostem i należy do królestwa grzybów. Występuje przede wszystkim na półkuli północnej, między innymi obszarach Finlandii, Norwegii czy Islandii. Jednak większość osób zna go wcale nie z lasów, a z wnętrz luksusowych domów i apartamentów. Chrobotek coraz częściej wykorzystywany jest w branży dekoratorskiej jako naturalny i nieoczywisty sposób na odświeżenie wystroju. Dowiedz się, jak dbać o mech ozdobny w domu.

Jak pielęgnować mech chrobotek? 3 zasady, o których trzeba pamiętać, by zachował swą świeżość przez wiele lat

Największą zaletą stabilizowanego chrobotka jest to, że praktycznie nie trzeba go pielęgnować. Aby mech jak najdłużej zachował swą miękką strukturę i soczysty kolor najlepiej… nie robić nic! Śmiało można powiedzieć, że preparowany chrobotek jest samowystarczalny. To dobra wiadomość szczególnie dla osób, które nie mają ręki do roślin lub często wyjeżdżają. Tradycyjna zieleń doniczkowa, choć bywa niezwykle piękna, zazwyczaj wymaga rozmaitych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeżeli masz w domu rośliny, a planujesz dłuższy wyjazd, zapewne musisz prosić sąsiadów lub bliskich, by je podlewali, co bywa bardzo uciążliwe. W takich sytuacjach wprost doskonałym rozwiązaniem jest stabilizowany mech ozdobny na ścianę lub chrobotek w doniczce. Kiedy powrócisz z dwutygodniowych wakacji, mech będzie prezentował się dokładnie tak, jak przed twoim wyjazdem! Jak długo chrobotek wygląda świeżo? Jeżeli zastosujesz kilka prostych zasad, mech pozostanie w nienaruszonym stanie nawet przez kilkanaście lat.

Jak pielęgnować mech chrobotek

Warto wiedzieć, że chrobotek zawdzięcza swą sprężystość i nasycony kolor odpowiedniej wilgotności powietrza. Jeżeli poziom wilgoci w otoczeniu jest zbyt niski, mech usycha i twardnieje, a jego barwa traci na intensywności. Optymalne warunki dla porostu to 40-60% wilgotności. Co ciekawe, identyczne warunki są najzdrowsze i najbardziej komfortowe dla człowieka.

Mech stabilizowany dobrze czuje się w miejscach silnie zacienionych, jednak nie jest odporny na działanie słońca. Z tego względu nie należy trzymać go na stanowisku narażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Ponadto mech na ścianie powinien znajdować się w odległości co najmniej 2 metrów od źródeł ciepła, takich jak kaloryfer, piec czy kominek.

Chrobotek

Chrobotek – podlewanie, pryskanie, przycinanie

Jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczących mchu dekoracyjnego to: czy mech chrobotek trzeba podlewać? Odpowiedź brzmi: nie. Nie tylko nie trzeba podlewać mchu, ale wręcz nie wolno tego robić. Bezpośredni kontakt z wodą najprawdopodobniej doprowadzi do uszkodzenia struktury mchu. Pamiętaj, że chrobotek ma niezwykłą zdolność do pochłaniania wilgoci z otoczenia. Nie potrzebuje więc dodatkowego nawadniania. Wiele osób popełnia ten błąd i podlewa mech dekoracyjny, jednocześnie naruszając jego strukturę. W dużej mierze to właśnie nieodpowiednie obchodzenie się z mchem jest powodem tego, że zielone ściany zbierają czasem niepochlebne opinie w sieci. A zatem co zrobić, kiedy mech usycha? Czy można pryskać mech chrobotek? Zdecydowanie nie zalecamy pryskania mchu wodą ani innymi preparatami. Jeżeli stał się szorstki w dotyku, zazwyczaj wystarczy przywrócić prawidłową wilgotność otoczenia. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wtedy ponownie stanie się gąbczasty i miękki. Gdy problem dotyczy zielonego obrazu czy doniczki z chrobotkiem, można przenieść mech dekoracyjny do łazienki. Kiedy pochłonie wilgoć z otoczenia, samoistnie powróci do swej pierwotnej formy. Jednak odbarwienia na powierzchni mchu wynikające z niewłaściwych warunków otoczenia niestety mogą być nieodwracalne.

Chrobotek

Czy chrobotek rośnie? A jeżeli tak, czy trzeba go przycinać, by zachować jego atrakcyjny kształt? Aby znaleźć odpowiedź, należy najpierw zastanowić się nad tym, czy chrobotek jest żywy. Otóż mech dostępny w sklepie internetowym MechChrobotek.pl został poddany procesowi stabilizacji w organicznym preparacie na bazie gliceryny. Dzięki temu jest niejako zatrzymany w czasie, uśpiony. Zastosowanie najwyższej jakości substancji konserwujących odpowiada za długowieczność mchu Scandinavian Moss. Choć stabilizowany mech jest w 100% naturalny i wygląda jak żywa roślina, w rzeczywistości można uznać go za biologicznie nieczynny. W związku z tym mech na ścianie nie rozrasta się, a co za tym idzie – nie trzeba go przycinać. Bez żadnej ingerencji z twojej strony chrobotek zachowa swój dekoracyjny charakter.

Wejdź na stronę oficjalnego dystrybutora Scandinavian Moss na Polskę i zobacz, jak wygląda chrobotek jakości premium. Sprawdź, ile kosztuje panel z mchu na ścianę lub obraz z chrobotka w ramie. Strona internetowa Hurtowni Mchu Dekoracyjnego dostępna jest pod tym linkiem: https://mechchrobotek.pl/sklep/.

Mech w łazience, chrobotek w pomieszczeniu klimatyzowanym – czy to dobry pomysł?

Instalacje z chrobotka (lub innego rodzaju mchu) świetnie prezentują się niemal w każdym pomieszczeniu w domu. Wiele osób decyduje się na zieloną ścianę w salonie czy sypialni, by ożywić wnętrze i wprowadzić do niego naturalny klimat. Jednak równie dobrym miejscem na dekoracje z chrobotka jest łazienka. Zazwyczaj panuje tam cień i wilgoć, a mech stabilizowany wprost uwielbia takie warunki. Należy jednak zwrócić uwagę na to, by chrobotek nie był narażony na bezpośredni kontakt z wodą.

Mech w łazience

A jak sprawdza się chrobotek w pomieszczeniu klimatyzowanym? Obecność klimatyzacji nie dyskwalifikuje mchu dekoracyjnego, jeżeli tylko zostanie zachowana odpowiednia wilgotność powietrza. Aby podnieść poziom wilgoci w otoczeniu, można dodatkowo zastosować nawilżacz powietrza. Chrobotek nie powinien być umieszczony w bliskim sąsiedztwie klimatyzatora.

Zielone ściany, obrazy z mchu i inne dekoracje wykorzystujące chrobotek to odpowiedź społeczeństwa na trend powrotu do natury. Mech w domu jest jednak czymś więcej niż chwilową nowinką, która za kilka lat odejdzie w zapomnienie. Wszystko wskazuje na to, że naturalne akcenty w aranżacji pomieszczeń pozostaną z nami przez naprawdę długi czas. Walory wizualne leśnej przyrody nigdy nie przestaną nas zachwycać. Gdy dołożymy do tego fakt, że chrobotek jest praktyczny i łatwy w utrzymaniu, nikt chyba nie dziwi się, że robi prawdziwą furorę w designie wnętrz.

Mech w domu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here